Bebeğime Kendi Kendine Yemek Yemesini Nasıl Öğretirim?

Bebeğime Kendi Kendine Yemek Yemesini Nasıl Öğretirim?

Bebeğinizi ellerinizle beslediğiniz dönem artık yavaş yavaş geride kalıyor. Artık elleriyle kavramayı öğrenen bebeğiniz kendi yemeğini kendi yiyecektir.

Annelik zor zanaat. Doğuma hazırlık, yeni doğan bakımı, emzirme dönemi ve en nihayetinde katı gıdaya geçiş… Bebeğiniz hayata dair her şeyi sizden öğreniyor, sizi taklit ediyor, sizin ona verdiklerinizle hayatta kalıyor.

Kendi kendine yeme alışkanlığını kazandırmak da yapacağınız yüzlerce önemli işten bir tanesİ. 1 buçuk yaşından itibaren her çocuk yemeğini kendi kendine yiyebilir. Bebeğinize yemekleri kendisinin yiyebileceğini söylediğiniz andan itibaren etrafınn pislenmesine razı olmanız gerekiyor.

Ama buna değecek. Çünkü o yemeğini yerken, siz rahat edebileceksiniz.

Bırakın Kendisi Yesin

Neler yiyebilir?

Katı gıdaya geçişin ilk aşamasında bebeklerin kendi kendilerine yiyebilecekleri çok sayıda gıda var aslında. Tabii bu gıdaları çoğu zaman karınlarını doyurmak için değil, kaşınan dişlerini biraz olsun rahatlatmak için kullanıyorlar. Peki bebeğinizin sizin yardımınız olmadan yiyebileceği neler var? Şöyle sıralamak gerekirse:

  • Buharda pişmiş havuç, brokoli, karnabahar gibi sebzeler
  • İnce ve uzun uzun kesilmiş salatalık
  • Makarna
  • Armut, muz, elma gibi meyveler (çekirdeği alınmış)
  • Ekmek ve taneli olmayan kek çeşitleri

“Daha dişleri tam çıkmadı, nasıl yiyecek?” diye hiç endişe etmeyin. Ön dişlerini koparmak, damaklarını da ezmek için kullanabilirler. Siz yine de alerjik olma ihtimali bulunan gıdalardan ve özellikle meyvelerin kabuklu olanlarından uzak durun.

Beğen
Kaydet