Lohusa Döneminde Annelerde Giyim Nasıl Olmalıdır?

Lohusa Döneminde Annelerde Giyim Nasıl Olmalıdır?

Doğum vücudunuzu baştan aşağı değiştirmişken hem rahat etmek hem de iyi hissetmek için lohusa döneminde kıyafet seçimine özen göstermeniz gerekiyor. İşte, kıyafet seçimi noktasında ihtiyacınız olan o rehber!

Tıpkı hamilelik sürecinde olduğu gibi doğum sonrasında da vücudunuz sürekli olarak değişim geçirecek. Bu değişimlere daha kolay uyum sağlamak için hem gözünüze hitap eden hem de konforunuzu koruyan kıyafetler tercih etmeniz gerekiyor. Gelin, birlikte keyifli bir alışverişe çıkarak yeni anne adayları nasıl giyinmeli göz atalım!

Lohusa Döneminde Annelerde Giyim

Lohusa Döneminde Annelerde Giyim

Çiçeği burnunda anneler bir yandan bebekleriyle ilgilenirken bir yandan da eski sorumluluklarına geri dönüyor. Bu değişim rüzgarları arasında anne adaylarının bocalaması son derece normal. Ancak bu durumu bir nebze de olsa tersine çevirmek mümkün. Bunun için öncelikle kendinizle ilgilenmeniz gerekiyor. Esasında anne adayları bu yeni serüvende hayatlarını kolaylaştırmak ve öz güvenlerini tazelemek için yeni kombinlere ihtiyaç duyuyor. Hatta hamileliğin son aylarında bir lohusa sepeti hazırlanması gerekiyor.

Hamilelik heyecanı geride kalırken şimdi sırada bebekli hayata uyum sağlama heyecanı var. Lohusa dönemine uygun kıyafetler bulmak hamilelik dönemi kıyafet seçimi kadar kolay olmuyor. Hamilelikte anne adayının her ihtiyacı düşünülerek kıyafet tasarlanıyor. Ancak lohusa döneminde birçok kadın kendisini arafta hissedebiliyor. Hamilelik kıyafetlerinizi mi giymelisiniz, eski kıyafetlerinize mi dönmelisiniz yoksa yepyeni bir gardırop mu dizmelisiniz? Lohusa döneminde rahat edebilmek için en iyi yöntem kendinize birkaç yeni kıyafet almaktan geçiyor.

Lohusa Döneminde Anne Adayları Kıyafet Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Lohusa Döneminde Anne Adayları Kıyafet Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamilelikte giyim zor gibi görünse de lohusalık dönemine kıyasla çok daha kolay oluyor. Nitekim hamileyken doğruca hamile reyonundan alışveriş yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Ancak lohusalık dönemi her kadın için farklı bir çizgide ilerliyor. Bazı kadınlar rahatlığı ön plana çıkaran hamile kıyafetlerini giymek isterken bazı kadınlar hamilelik öncesindeki görünümlerine geri dönmek istiyor. Her iki durumda da dikkat etmeniz gereken temel noktalar mevcut.

  • Kumaş seçimi: Artık hamile olmasanız dahi vücudunuz her gün değişmeye devam ediyor. Kilo veriyor veya kilo alıyor olabilirsiniz. Vücudunuz ödem atıyor veya ödem topluyor olabilir. Bunların hepsi belli sınırlar dahilinde normal kabul ediliyor. Ancak yeni kıyafetler seçerken vücudunuzun değişimine uyum sağlayabilecek esnek kumaşlar tercih etmelisiniz. Esnek kumaş deyince aklınıza yalnızca tayt veya eşofman gelmesin. Esneyen kot pantolonlar, triko etekler, düğmeli veya ipli bluzlar seçebilirsiniz.
  • Bakım talimatları: Eğer annelik ve profesyonel kariyeriniz arasında mekik dokuyorsanız isteyeceğiniz en son şey yapılacaklar listesine yeni bir madde eklemek olabilir. Minik yenidoğan vaktinizin çoğunu alırken buna ek olarak kuru temizleme veya elde yıkama gibi zahmetli işlerle uğraşmak istemeyeceksiniz. Bunun yerine çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilen ve kurutma makinesinde kurumaya uygun kıyafetler seçebilirsiniz.
  • Renk seçimi: Bu dönemde aldığınız kıyafetleri hem daha sonra kullanmak hem de gardırobunuzdaki diğer kıyafetlerle eşleştirmek için renk seçimine de özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca hamile psikolojisinden kurtulmak için kendinizi iyi hissedeceğiniz renklere yönelebilirsiniz.
  • Fonksiyonelliğin önemi: Lohusalık döneminde rahat edebilmek için öncelikle kolay giyilebilen kıyafetler seçmelisiniz. Yenidoğanlar sık sık emme ihtiyacı duyduğu için kıyafetlerin emzirmeye de uygun olması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Doku seçimi: Vücudunuzun hassas olduğu bu dönemde yumuşak dokulu ve cildinizi tahriş etmeyen kıyafetler seçmelisiniz.
  • İç giyim tercihi: Doğum sonrası vücudun değişmesi son derece normal. Destekleyici iç giyim ürünleri kullanarak kendinizi daha rahat ve güvende hissedebilirsiniz. Yüksek bel külotlar veya emzirme sütyenleriyle hayatınızı kolaylaştırmanız mümkün.

Her anne adayının doğumdan önce alınması gerekenler listesi bulunuyor. Bu listeye lohusalığın ilk iki haftasında giyebileceğiniz kıyafetleri de eklemelisiniz. Böylece yenidoğanla ilgilenirken bir de alışveriş yapmak zorunda kalmazsınız.

Yazın Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Yazın Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Hamilelik heyecanı geride kalan anne adayları artık yenidoğanlarıyla bir yaşam kurmanın mutluluğu ve telaşı içinde oluyor. Lohusalık dönemini yaz mevsimine denk gelen anne adaylarının bunaltıcı sıcaklarda dahi konforlu hissedecekleri kıyafetler seçmesi gerekiyor. Bu dönemde öncelikle nefes alabilen pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Oversize tişört modellerine ve askılı penye bluzlara göz atabilirsiniz. Özellikle V yakalı veya yakası düğmeli modeller tercih ederek emzirme adımında da rahat edebilirsiniz.

Yazın lohusa döneminde esnek kumaşlı şort etekler, havlu kumaştan şortlar ve geniş kesim şile bezi pantolonlar tercih edebilirsiniz. Bu parçalarla hem rahat hem de şık kombinler hazırlayarak kendinizi her anlamda iyi hissetmeniz mümkün.

Kışın Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Kışın Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Yazın bunaltıcı sıcaklar yüzünden lohusa dönemi zor geçebilirken kışın da dondurucu soğuklar sorun çıkarabiliyor. Kışın üşümeyeceğiniz ve bebeğinizi kolayca emzirebileceğiniz parçalara öncelik vermeniz gerekiyor. Bunun için pamuklu ve yünlü kumaşlar tercih edebilirsiniz. Özellikle yakası düğmeli veya fermuarlı kazaklarla hem kendinizi sıcak tutabilir hem de bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.

Lohusa dönemi boyunca eğilip kalkarken kendinizi rahat hissedemeyebilirsiniz. Bu nedenle kolay giyilip çıkarılan ayakkabıları tercih etmeniz gerekiyor. Esnek çizmeler veya bağcıksız ayakkabılar seçebilirsiniz.

İlkbaharda Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

İlkbaharda Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Bahar mevsimleri son derece değişken olduğu için bu dönemde üşümemeye dikkat etmelisiniz. Lohusalık döneminiz ilkbahar aylarına denk geldiyse iki parçalı kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin; emzirmeye uygun bir tişört ve üşümemek için üzerine bir hırka giymek veyahut ön kısmı düğmeli bir elbise ve hırka kombini yapmak gibi alternatifleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Doğum sonrası gardırobu için en kullanışlı parçalar arasında elbiseler yer alıyor. Tek parça bir kıyafet olan elbiseyle hem saniyeler içinde giyinebilir hem de şık bir görünüm sergileyebilirsiniz. Lohusa döneminde özellikle dökümlü elbiseler tercih etmek gerekiyor. Bu sayede doğum sonrasında değişim yaşayan beden için sürekli yeni bir kıyafet almak gerekmiyor.

Sonbaharda Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Sonbaharda Lohusa Döneminde Anne Adayları Nasıl Giyinmeli?

Her ne kadar bahar mevsimi olsa da sonbahar aylarında havalar çok daha soğuk oluyor. Bu dönemde de ilkbaharda olduğu gibi katmanlı giyinmeyi deneyebilirsiniz. Bu sefer rahat bir gömlek ve yün hırka kombinleri sizin için daha kurtarıcı olabilir. Elbise giymek istiyorsanız hamile giyimi için üretilen külotlu çoraplara göz atabilirsiniz. Evde otururken gömlek tipi pijamalar, askısı ayarlanabilen body’ler, emzirmeye uygun üstler ve polar sabahlıklar kullanabilirsiniz.

Lohusa Giyimde Kendinizi Nasıl Rahat Hissedebilirsiniz?

Lohusa Giyimde Kendinizi Nasıl Rahat Hissedebilirsiniz?

Lohusa döneminde doğru kıyafetleri seçmek yeni bir anne olarak hayatınızı kolaylaştırırken en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize de yardımcı oluyor. Lohusa giyimi için moda evleri ayrı bir kreasyon sunmasa da birçok ünlü markanın “mom” koleksiyonları ve oversize kıyafetleriyle eski görünümünüze geri dönebilirsiniz. Nitekim kendinize triko etek ve hırka takımları, esnek kot ve kumaş pantolonlar, rahat gömlekler ve şık elbiseler bulmanız mümkün.

Lohusa giyimde rahat hissetmek istiyorsanız kendinizi kalıplara hapsetmekten vazgeçmelisiniz. Annelik hayatınızda köklü değişikliklere neden olsa da bir hayatınız olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle eskiden nasıl alışveriş yapıyorsanız yine aynı şekilde kendi zevklerinize göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu dönemde gardırobunuzdaki en büyük değişim emzirme dostu kıyafetler olacak. Ancak bunun için de V yakalı, yakası düğmeli veya ipli üstler tercih etmeniz yeterli. Unutmayın siz mutlu ve rahat olmadığınız sürece bebeğinizi de mutlu edemezsiniz.

Hamilelik süreci geride kaldığına göre şimdi kendinize ve bebeğinize odaklanmalısınız. Aklınıza takılan pek çok sorunun yanıtını web sitemizdeki diğer içerikleri inceleyerek bulabilirsiniz!


*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Lohusa döneminde en rahat hissettiğiniz kıyafetleri tercih edebilir ve kumaş seçimi konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynaklar;

Beğen
Kaydet

Bir cevap yazın