Çocuğunuzun Bilişsel ve Fiziksel Becerileri

Çocuğunuzun Bilişsel ve Fiziksel Becerileri

Çocuğunuzun fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirmek için farklı yollar izlemelisiniz. Peki o yollar nedir?

Bilişsel Beceriler

Bilişsel beceriler özellikle zeka becerisi gerektiren konulardır. Büyüyen çocuğunuzdaki değişimleri siz de fark ediyorsunuz değil mi? Bebeğiniz zihinsel gelişiminde artık hızla öğreniyor, merak ediyor, araştırıyor ve merak ettiği konuyla ilgili bilgi alana kadar sınırlarını zorluyor. Bir konu hakkında düşünüyor ve problem çözme konusunda da kendini oldukça geliştirdi.

24 ayını dolduran çocuğunuz kat kat örtülerin altına sakladığınız oyuncağını kolaylıkla bulabilir. Şekilleri ve renkleri tanır. Alışık olduğu hikayelerdeki cümleleri, oynadığı oyunların kurallarını ezbere bilir. Hep ona anlattığınız masal da bir eksik bırakın mesela. Bunun hemen farkına varıp onu tamamlayacaktır. Kitaplardaki hayvanları tanır, seslerini çıkarmaya çalışır.

Taklit yönü gelişmiştir. Nesneleri yan yana ya da üst üste dizmekten keyif alır. Küp ya da blok oyuncaklar tam ona göredir. 4 ve daha fazla küpü devirmeden üst üste koyabilir. Bu dönemde bir elini diğerinden daha fazla kullandığını da fark edebilirsiniz.

Bilişsel becerilerini geliştirirken ona destek olun

Çocuğunuzun bilişsel becerilerini geliştirmek için düşünmesini gerektiren oyuncaklar alabileceğiniz gibi ona sorular sorarak da düşünmeye sevk edebilirsiniz. Öncelikle sorduğunuz sorular basit ve farklı düşünme becerilerini aktif hale getiren sorular olmalı.

Çocuğunuz sorduğunuz soruları kolayca anlamalı ve sorular yaşına göre cevap verebileceği zorlukta olmalı. “Parkta kaç kedi var, resimde ne gördüğünü anlatır mısın ya da elma ne renk olur” gibi sorularla çocuğunuzun düşünmesini sağlayıcı bilişsel becerilerine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzun Bilişsel ve Fiziksel Becerileri

Fiziksel Beceriler

Bazen çocuğunuzun sadece uyurken hareketsiz kaldığını düşünürsünüz. Çünkü uyanık kaldığı çoğu zaman başınızı döndüren bir hızla hep hareket peşindedirler. Bebeğiniz fiziksel gelişiminde top oynar, koşar, mobilyaların tepesine tırmanır, oradan atlar, merdivenleri defalarca inip çıkar. Hareket ettikçe yorulacağına daha da hareketlenir.

Bazen onu izlerken siz yorulursunuz. Bunlar sağlıklı bir çocuğun fiziksel gelişim özelliklerini ve fiziksel becerilerini arttırmak için gerekli şeylerdir.

Fiziksel becerilerini geliştirmek için onu yönlendirin

Fiziksel becerilerini arttırmak ve kontrollü olarak yapması için çocuğunuzu bir aktiviteye ya da zevk alacağı bir spor dalına yönlendirebilirsiniz. Hareketlerini kısıtlamak yerine bunu yapmanız daha doğru olacaktır. İşte size evde ve birlikte keyif alarak uygulayabileceğiniz birkaç oyun önerisi…

Lobut veya oyuncakları yan yana dizip bir metre mesafeden top atarak devirebilir, yere bir ip koyup düz çizgiyi takip ederek yürümeye çalışabilir, büyükçe bir kutuya basket atabilirsiniz.