Çocuklarda Boy ve Kilo Gelişiminde Sorunlar

Çocuklarda Boy ve Kilo Gelişiminde Sorunlar

Periyodik olarak yaptığınız doktor ziyaretlerinde doktorunuz çocuğunuzun boy ve kilosunu ölçerek büyüme tablosuna işaretler.

Çocuğunuz kendi genel büyüme persentillerinin altına düşmediği sürece sağlıklı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor demektir.

Ölçümlerde, kilo doğru persentil eğrisini takip etmez ve bunun altında kalırsa büyümesinde sorun olabilir. Büyümede duraklama çocuğun genel gelişimine yansır. Aşırı hareketli çocuklar yediklerinden aldıkları kalorileri fazlasıyla harcadıklarından kilo alımları düşer ama boy uzaması devam eder. Boyu uzamaya devam ediyorsa mühim bir sorun yok demektir.

Onu daha kalorili yiyeceklerle beslemeniz yeterli olacaktır. Çocuklarda boy uzamasında duraklama da bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Doktorunuza bu konuda başvurup tavsiyelerini almanız önemlidir.

Vücudun besinlerden faydalanamamasında bağırsak kurtlarından şüphe edilebilir. Çocuğunuzun yediklerine ortak olan ve büyümesi için yeterli besini alamamasına sebep olan bu kurtlar, basitçe tedavi edilebilir. Sık tekrar eden ishal de bazı besinlerin çocuğun bağırsaklarında sindirilmesinde sorun olduğunu gösterebilen bir belirtidir.

Beğen
Kaydet