Gaz Çıkarma Yöntemleri?

Gaz Çıkarma Yöntemleri?

Gaz sancısı çeken bebeğinizi rahatlatmak ve gazını çıkarabilmek için yapabileceğiniz yöntemleri öğrenin.

Bebeğiniz gaz sancısı çektiğindeki bu yeni doğan bebeklerde ilk 4 ay boyunca sürekli bir hal alabiliryapmanız gereken ilk işlerden biri son bir kaç saat içinde ne yediğini gözden geçirmek olmalı. İlk ihtimal, tükettiği besinin gaza sebep olmasıdır. Bazı bebekler posalı ve yağlı yiyeceklere karşı daha duyarlı olabilir.

Bu gibi durumlarda öncelikle bebeğinizin yediklerinin bir listesini yapmak en iyi yöntemdir. Bildiğiniz gibi sabırlı olmak, bebek büyütürken çok önemlidir. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe bu sorunlar da ortadan kalkacakr. Sizin de çevrenizde danışacağınız pek çok anne, rezene ya da anason çayının bebeklerinin gaz sıkınlarını rahatlağını söyleyecektir.

Ancak bu tür bitki çaylarının etkili olduğuna dair ciddi bir araşrma sonucu bulunmamaktadır. Bu yüzden kulaktan dolma bilgilere çok da fazla aldırış etmeden, mutlaka kendi doktorunuza danışın.

Gaz Çıkarma Yöntemleri?

Gaz çıkarma yöntemleri nelerdir?

Kulaktan dolma bilgilerden uzak durmanız şart olmakla beraber, bebeğinizin gazını çıkarmak için çevrenizdeki deneyimli annelerden destek almanız yerinde olabilir. Çünkü, gerek bebeğinizi emzirirken gerekse gazını çıkarmak isterken bebeği nasıl tuttuğunuzun ve hangi hareketleri ne sıklıkta yapmanız gerektiğinin önemi gerçekten de çok büyük. Bebeği geğirtmek, gaz çıkarma yolları için yararlıdır.

Bunun için kullanılabilecek değişik pozisyonlar şöyledir:

  • Bebeğinizi, omzunuza dik pozisyonda tutup sırna vurabilirsiniz.
  • Yüzükoyun kucağınıza yarıp arkasını sıvazlayabilirsiniz.
  • Oturur pozisyonda kucağınızda tutarak sırna vurabilirsiniz.
  • Bebeğinizi kolunuzun üstüne boylu boyunca yüzüstü yararak arkadan sırna vurabilirsiniz.
  • Bebeğiniz, bu pozisyonlarında eğer hala gaz çıkarmadıysa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yarılması da faydalı olur. Çünkü gazı olan bebek yüzükoyunken gaz çıkardığında ağzına gelen sütün soluk borusuna kaçmaması sağlanmış olur.
  • Normalde bebeğin yüzükoyun yarılması tavsiye edilmese de yeni beslenmiş bebek, gazını henüz çıkarmadıysa, bir süre gözlem alnda bu pozisyonda kalması yararlı olabilir.
  • Bisiklet hareketi de bebeğinizin gaz çıkarmasını kolaylaşracak bir diğer pozisyondur. Bebeğinizi sırtüstü yarıp, bacaklarını tutup, bisiklete biniyormuş gibi çevirirseniz gaz çıkarmasını kolaylaşrırsınız.