Hamile Masajı

Hamile Masajı

Her masaj size uygun olmayabilir. Masaj yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler var…

Hamilelik döneminin sağlıklı olarak geçirilmesinde masajın önemli bir yeri vardır. Fakat masaj yaptırılmadan önce uzman bir doktordan konu hakkında görüşleri alınması gereklidir. Bu noktada hamileliğin riskli olmadığından emin olmak önemlidir. Bu yazımızda hamilelik döneminin dikkate alınması gereken faktörlerini sizin için sıraladık.

Masaj sırasında vücut pozisyonu: Masaj esnasında anne adaylarının tercihlerine göre sol ya da sağ yanına yatması gerekir. Böylece rahim bölgesinde hissedilen baskı azaltılır, bundan kaynaklanan rahatsızlık hissi ortadan kaldırılır. Fakat anne adaylarının ilerleyen hamilelik dönemlerinde sırt üstü yatması tavsiye edilmez. Bu noktaya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Masajı kim yapacak? Masaj yaptırma süreçlerinde uzman bir kişiden destek almak önemlidir. Bu kişiler özellikle sertifika sahibi olanlar arasından seçilmelidir. Bu konuda uzmanlaşmış profesyoneller, anne adaylarının özel durumlarını daha iyi bilir ve oluşabilecek hassas konuları önceden tahmin edebilir. Bu yüzden masaj konusunda profesyonel olmayan kişilerden, eşinizden veya ailenizden masaj desteği almamanız önemlidir.

Hassas noktalar: Eğitimli uzmanlar vücuttaki hassas bölgeleri bilirler. Oluşabilecek riskleri önceden hesaplayıp, daha hassas bir yöntem geliştirirler. Özellikle ayak bölgesindeki bazı kısımlara uygulanacak baskılar doğum sancılarını tetikleyebilecek niteliktedir.

Riskler!

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde masaj konusunda dikkatli olması önemlidir.

  • Riski yüksek hamilelik dönemi geçiren anne adaylarının masaj yaptırırken dikkatli olması gerekir.
  • Masaj yaptırırken erken doğum sancıları yaşama ihtimali oluşabilir.
  • Şiddetli şişkinlik, yüksek kan basıncı veya ani baş ağrısı olanların masaj yaptırmak için önce doktoruna başvurması gereklidir.
  • Doğum sonrası anneler, masaj yaptırmadan önce mutlaka doktorlarıyla iletişim kurmalı ve tavsiye almalı ya da hiç masaj yaptırmamalıdır.

Masaja ne zaman başlanabilir?

Eğer herhangi bir risk altında değilseniz hamileliğin herhangi bir döneminde masaja başlanabilir. Ama istatistiklere göre hamileliğin ilk 12 haftasında masajla düşük yapmak arasında bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bu ilk 12 haftalık dönemde masaj yaptırmak anne adayları için riskli olabilir.

Beğen
Kaydet