Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

Annelik sürecinin başlayıp başlamadığı sorusunun yanıtı gebelik testinde gizlidir. Sonucu büyük bir heyecanla ve umutla bekleyen anne adayları, kısa sürede sonuç almak için genellikle evde gebelik testi yapmayı tercih eder.

Bu testler döllenme sonrası ilk iki hafta içerisinde artmaya başlayan hamilelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonunu idrar yoluyla tespit ederek sonuç verir. Sonuçtan emin olmak için başvurulan ikinci yöntem kan testidir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin en bilinen belirtisi olan regli gecikmesi her kadında hamilelik şüphesi uyandırır. Bu şüpheye düşen her kadın, hızlıca sonucu öğrenmek için idrar ile sonuç veren gebelik testlerini tercih eder. Ancak gebeliği gösteren Beta HCG hormonu önce kanda, ardından idrarda tespit edilir. Döllenmeden sonraki 6-8 gün içerisinde kandaki HCG hormonu artmaya başlar ve kan testiyle gebelik durumu öğrenilebilir. İdrarda gebeliği görebilmek için ise döllenme sonrası 10-12 günlük bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Kan Testi

Kandaki Beta HCG hormonunu tespit ederek gebelik durumunu gösteren bu testler sağlık kurumlarında yapılmaktadır. İdrar testlerine göre daha duyarlı olan kan testleri, açlık ve tokluk durumuna bakılmaksızın kanın laboratuvar ortamında incelenmesi ve Beta HCG hormonunun tespit edilmesiyle gerçekleştirilir. Kan testinde gebelik sonucu idrar testine göre daha geç öğrenilir.

Kan verildikten sonra sonuçların alınması testin yaptırıldığı sağlık kurumunun yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak normal şartlarda kan testi 1 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Hamile olmayan bir kadında Beta HCG hormone 0-10 mlU/ml değerindedir. Kan testinin sonuçlarına göre gebelik durumundan bahsedilebilmesi için Beta HCG değerinin bunun üzerinde olması gerekmektedir.

Son regli tarihi baz alınarak hesaplanan gebelik haftaları ve bu haftalara göre Beta HCG değerleri:

Gebelik Haftası Beta HCG Değeri
3. HAFTA 10-50
4. HAFTA 5-425
5. HAFTA 20-7300
6. HAFTA 1,080 – 56,000
7. – 12. HAFTA 7,650 – 290,000
13. – 16. HAFTA 13,300 – 250,000
17. – 24. HAFTA 4,000 – 165,000
25. – 40. HAFTA 3,640 – 117,000

İdrar Testi

Hamilelik şüphesi yaşayan ve hızlı sonuç almak isteyen kadınlar genellikle evde kolayca yapabilecekleri ve eczanelerden temin ettikleri idrar testlerini tercih ederler. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Beta HCG hormonu önce kanda artış gösterir, sonrasında tüm vücuda yayılarak idrara geçer.

Bu sebeple gebeliğin başlarında idrar testleri doğru sonuç vermeyebilir. İdrar testi ile doğru sonuç alabilmek için döllenme sonrası en az 10 gün beklenmelidir. İdrar testlerinin sabah erken saatlerde ve aç karnına yapılması daha sağlıklı sonuç almak açısından önemlidir.

Evde Hamilelik Testinde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Eczaneden temin edilen gebelik testi ile evinizde gebelik durumunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak en doğru sonuç için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • Kullanacağınız testin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Kullanım talimatına göre doğru koşullarda saklanmayan testler kullanılmamalıdır.
  • Kullanım ve sonuç gösterme şekilleri markalara göre değişiklik göstermektedir. Bunun için kullanma talimatı dikkatlice okunmalıdır.
  • En doğru sonuç için idrarın en yoğun olduğu sabah saatleri tercih edilmelidir.
  • Gebelik durumunu öğrenmek için testi yaptıktan sonra 10 dakika beklenmelidir.