Tek Çocuk Mu? Kardeş Mi?

Tek Çocuk Mu? Kardeş Mi?

Tek çocuk olmak mı yoksa kardeşle büyümek mi? Detaylar yazımızın devamında.

Önce zihnimizi yanlış bilinenlerden arındıralım. Sık duyarsınız, “tek çocuk paylaşmayı bilmez” denir. Bu yanlıştır. Çünkü her çocuk kendine özeldir. Dolayısıyla çocuğunuza kardeş yapmak gibi bir fikriniz varsa, öncelikle bunun sizin yani anne-babanın kararı olması gerekir.Eğer kardeş kararı aldıysanız aklınıza yeni sorular da takılabilir.

İşte “kardeş” meselesine dair en sık sorulan sorular ve cevapları…

Kardeşler arası ideal yaş farkı nedir?

İdeal yaş farkı göreceli bir kavram olsa da kardeşler arası yaş farkı bilimsel olarak 10 yaş ve üstü farklar kardeşler arası ilişki açısından çok doğru kabul edilmez. Ortalama 5 yaş farkı kardeşlerin özellikle ergenlik ve daha sonraki dönemlerde karşılıklı ve sağlıklı bir ilişki kurması için idealdir.

Tek Çocuk Mu? Kardeş Mi?

Kardeş duygusal gelişime katkı sağlar mı?

Kardeşler birbirlerinin duygusal gelişimine katkıda bulunurlar. Çocuğunuzun kardeşinin olması ona paylaşmayı daha hızlı bir şekilde öğretebilir ama bu elbette ki “tek çocuk paylaşmayı bilmez” anlamına gelmemelidir. Paylaşım konusunda anne-babanın hatta okulların önemi yok sayılmayacak kadar fazladır. Kardeş kıskançlığı konusunu iyi yönetirseniz çocuğunuzun bir kardeşe sahip olduğu için mutluluk duymasını, ve bunun gibi daha bir çok olumlu etkiyi daha çabuk fark etmesine yardımcı olursunuz.

Tek çocukla ilişki…

Tek çocuklu ailelerde tüm ilgi ister istemez çocuğa yöneleceği için çocuk çoğu zaman söz dinlemez hale gelebilir. Ailenin bu durum karşısında fazla koruyucu davranması da ileriki yaşlarda daha büyük sorunları beraberinde getirir. Hatta bu konuda anneanne ve babaannelerin de torunlarına karşı davranışları çok belirleyici bir etkendir. Tek toruna sahip olan aileler, anne-babanın koyduğu kuralları hiçe saymaya başladığı an işler çığırından çıkabilir. Bu durum kırmadan aile büyüklerine açıklanmalı ve net kurallar belirlenmelidir.

Kardeşinin olacağı çocuğa nasıl anlatılır?

Anne karnının belirmeye başlamasından önce çocuğa eve yeni bir kardeş geleceği söylenmelidir. Çünkü çocuk annesinin hasta olduğunu düşünerek depresif bir hal alabilir. Bu nedenle açıklama çocuğun anlayabileceği düzeyde ve tatmin edici bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuyla eşinizle birbirinize destek verip ilgili kitaplardan faydalanabilir ya da bir uzman görüşüne başvurabilirsiniz.