Hamilelikte Duygu Değişimleri

Hamilelikte Duygu Değişimleri

En mutlu olmanız beklenen anda siz kendinizi kırılgan, endişeli, belki biraz çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın.

Lohusa döneminde pek çok annenin yaşadığı doğal bir süreçtesiniz. Bebeğinizi dünyaya getirmenizi izleyen ilk birkaç hafta deneyimsiz bir anne olmanın getirdiği endişeleri hissedebilirsiniz. Uykusuzlukla baş etme, doğum sonrası vücudun toparlanmaya çalışması, yeterince yardım alamamak… Tüm bunlar kolay baş edilebilir durumlar değil. Pek çok anne bunu yaşıyor, bu sadece geçici bir süreç; bunu kendinize hatırlatmanız ve ailenizden, yakınlarınızdan destek istemeniz, yardım almanız çok önemli.

BBebeğiniz uyurken siz de uyumaya çalışın. Kendinize vakit ayırmak şu anda imkansız gibi görünüyor biliyoruz ama basit ve pratik kaçamaklar yapabilirsiniz. Güvendiğiniz bir yakınınızdan bebeğinize birkaç saat bakmasını rica edin ve bu sırada siz bir dostunuzla buluşup sohbet edin. Ağır egzersizlerden kaçınmanız gereken bir dönemdesiniz ancak sahilde ya da koruda 20 dakikalık bir yürüyüş hem fiziğinize hem de ruhunuza iyi gelecektir.

Beğen
Kaydet