Bebeğinizin ve Sizin Yeni Hayatınıza Alışma Süreciniz

Bebeğinizin ve Sizin Yeni Hayatınıza Alışma Süreciniz

Bebeğiniz bir haftalık oldu… Koca bir haftayı geride bıraktınız ve bu size bir ömür gibi gelmiş olabilir. Siz emzirmeye ve uykusuzluğa alışırken, bebeğiniz de dünyaya alışmaya çabalıyor…

Bebeğiniz karnınızdayken rahat, ılık ve konforlu bir ortamda, dilediği zaman beslenebiliyordu. Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi zahmetsiz ve kendiliğinden oluyordu. Şimdi ise yaşam şartları tamamen değişti, bu yeni dünyaya alışması için zamana ihtiyacı var. Aynı şekilde siz de birkaç ay daha sürecek olan yeni, zorlu yaşam temposuna alışmak için çaba sarf ediyorsunuz. Bu süreçte bebeğiniz ve siz hem yeni hayatlarınıza hem de birbirinize adapte oluyorsunuz. Aranızdaki bağ gün be gün geliştikçe ve vücut ritminiz birbirinize ayarlandıkça yeni hayatınız daha keyifli hale gelecek.

Bu zorlu dönemde bebeğinizin ağlamaları sizi elbette üzecek, onu anlamak ve sorununu çözmek için uğraşacaksınız. Ancak her bebek ağlaması size bir şeyin yanlış gittiğini düşündürmesin. Unutmayın, bebeğinizin sizinle iletişime geçebilmesinin tek yolu ağlamak. Siz de bebeğinizle konuşarak ve ona dokunarak iletişim kurun. Giderek sizi tanıyacak, sesinizi diğer insanlardan ayırt edecektir.