Hamilelikte Yürüyüş

Hamilelikte Yürüyüş

Yürüyüş en güzel sporlardan biridir. Peki ne kadar süre yürümeli, nasıl yürümeli? Detaylar yazımızın devamında.

Anne adayları hamileliklerinin 3. ayından sonra düzenli yürüyüş yapmalıdır. Çünkü yürüyüş hem anne hem de bebek için en faydalı egzersizlerin başında gelir. Gelin önce sık sorulan birkaç soruya yanıt bulalım…

Yürümenin hamilelik üzerinde faydaları nelerdir?

Yürümek gebeleri hem psikolojik hem fiziksel olarak daha rahat ve güçlü olmalarını sağlar. Düzenli yürüyüşle anne adayları hamilelik süresince ve sonrasında formlarını korur. Yürüyüş; gereksiz kilo alımının da önüne geçer.

Yürüyüşe ne zaman başlanmalı?

Bu soruyu önce doktorunuza sormalısınız. Ama eğer düşük doğum riskiniz ve kanamalarınız gibi ciddi engelleriniz yoksa hamileliğinizin başından itibaren yürüyebilirsiniz.

Ne kadar yürünmeli?

Haftanın 3 günü, 30’ar dakikalık hafif tempolu yürüyüşler hamileler için idealdir. Yürüyüşe başlamadan önce 5 dakikalık ısınma hareketleri yapılmalı. Üzerinize rahat kıyafetler ve ayağınıza yine rahat bir spor ayakkabı seçmelisiniz. Yürürken vücudunuzu dik tutmaya çalışın ve düz bir yolda yürüyün. Yürüyüş yaptıktan sonra 1 gün dinlenmek iyi gelecektir.

Yürüyüş günün hangi saatinde yapılmalı?

Günün hangi saati sizi huzurlu hissettiriyorsa o saat en iyisidir. Sabah, öğle ya da akşam ne zaman içinizden geliyorsa o zaman yürüyüşe çıkın. Ancak bu saat, aşırı sıcak saatler olmamalı. Yürüyüşe başlamadan önce ve yürüyüş sırasında bol su içmeyi de asla aksatmayın.

Beğen
Kaydet