Huzurlu Bir Aile Hayatı için Neler Gereklidir?

Huzurlu Bir Aile Hayatı için Neler Gereklidir?

Mutlu bir çocuk için mutlu bir aile düzeni şart.

Mutlu çocuk ancak mutlu ailede yetişir. Bu yüzden ilk yapılması gereken huzurlu yuva ve mutlu aile kurmaktır. Bunu da ancak siz ve eşiniz el ele vererek yapabilirsiniz . Çocuk, evlilikte yeni bir aşama demektir. Ve çoğu çift çocukla birlikte gelen sorumlulukları birbirleriyle konuşmadıkları için bugün evlilikler özellikle çocuktan sonra büyük depremler yaşamaktadır. Çevrenizde mutlaka vardır.

Çocuğu olduktan sonra daha sık kavga eden, hatta boşanmanın eşiğine gelen belki daha da ileri giden çiftlere neredeyse her yerde rastalayabilirsiniz. Bu konuda hem fikirsek, sorunu da tespit ettik demektir. İşin sırrı çiftlerin konuşmasından ve iletişim kurmasından geçiyor. Böylece daha mutlu aileler kurmuş oluyoruz. Zaten konumuz da bu; sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir aile olmak…

Unutmayın lütfen, ailemiz ne kadar sağlıklıysa o oranda mutlu çocuklar yetiştirebiliriz.

 • Eğitim küçük yaşlarda başlıyor. 2 yaş sendromu diye bilinen süreç bu sağlıklı olma eğitiminin mutlu bebekler yetiştirebilmek için ilk aşaması sayılabilir. Eğer siz çocuğunuzla bu yaşlardayken inatlaşmayı bir gelenek haline getirirseniz o inatlaşmalar ergenlik dönemi bitene kadar yakanızı bırakmaz. Yine bu süreçte fazla ilgisiz kalan anne ve babalar da yanlış yapmış olurlar. Çünkü ilgisizlik de gelecek yıllarda yine aynı şekilde geri dönecektir. Yani tam bir bıçak sırtı dengeye ihtiyaç var.
 • Çocuk büyüdükçe sizi taklit eder. Kız çocukları anneyi örnek alır, erkekler de babayı. Kızlar anneleri kadar güzel olmak ister, erkekler de babaları kadar kendine güvenli. Her yönüyle çocuğunuza örnek olmanız gerekir. Eğer çocuğunuzun sigara içmesini istemiyorsanız siz de içmeyin, içkiye alışmasından endişe ediyorsanız onun yanında içki içmeyin. Örnekler çoğaltılabilir. Ama unutmayın ki sağlıklı bir çocuk yetiştirmek kolay değildir. Her eyleminiz buna; diş fırçalamak, el yüz yıkamak da dahil minik bir çift göz tarafından izleniyor unutmayın!
 • Çocukların eğitime başlama dönemi aileniz için yine sancılı olabilir. Onun okula alışması, derslerin sorumluluğunu üstlenmesi, arkadaşlarıyla ilişki kurması çok önemli dönüm noktalarıdır. Bu dönemde anne ve baba çocuğun dersleriyle mutlaka ilgilenmelidir. İlgi gören çocuk derslerine daha kolay adapte olur ve eğitim hayatında başarıyı yakalar.

Aile Boyu Sağlıklıyız

Mutlu çocuk yetiştirebilmek için…

Mutlu ve sağlıklı çocuk yetiştirebilmenin kuralları elbette var. En doğrusunu anneler hisseder ama mutlu çocuklar için birkaç önerimiz var:

 • Evde yüksek sesli tartışmalar yapmayın. Evlilikte tartışma eninde sonunda mutlaka olacak ve çocuğunuz da buna şahit olacaktır; önemli olan bu tartışmanın sonunda işi tatlıya bağlamanızdır. Yani çocuğunuz kavga ettiğinizi görecek ama sonunda barıştığınızı da görmeli.
 • Anne baba rolü eşit dağılmalıdır.
 • Her sorun aile içinde konuşarak çözülmek zorundadır. Ailede iletişim sağlamak en önemli noktalardan biri.
 • Çocuklara her konuda destek çıkılmalıdır ve bu istisna kabul etmez.
 • Çocuklara aşırı müdahaleci olunmamalıdır, böyle olursa özgüvenli çocuk yetişmez.
 • Çocuğun terbiyesinde fiziksel şiddetin asla yeri yoktur.
 • Yine terbiyede yüksek sesle azarlamak da tehlikeli ve yasaktır.
 • Çocuklar maddi yollar yerine manevi olarak yani sevgiyle takdir edilmelidir.
Beğen
Kaydet