Mutluluğun Temeli: Anne-baba ile Yakın Geçen Bebeklik

Mutluluğun Temeli: Anne-baba ile Yakın Geçen Bebeklik

Her ebeveynin dileği çocuğunun mutlu olmasıdır. Güzel haber: Çocuğunuzun mutluluğu için bir uzman olmanız gerekmiyor.

Çocukları mutlu eden şeyler temelde çok basittir. Mutluluğu çocuklara şık bir hediye gibi paketleyip veremezsiniz. Önemli olan içlerindeki huzuru ve sevinci keşfetmelerini sağlamaktır. Biraz sabır ve hoşgörü ile her aile, çocuğunun hayat boyu mutluluğuna olumlu etki edebilir. Yeter ki onu iyi izleyin ve verdiği sinyallere dikkat edin.

Bebeğiniz 6. aydan itibaren daha interaktif olmaya başlayacaktır. Artık kendisini mutlu veya mutsuz eden şeyleri size göstermekte uzmanlaştığına şahit olacaksınız. Odaya girdiğinizde yüzü yüreğinizi ısıtan o harika gülümsemeyle aydınlanacaktır. En sevdiği oyuncağı düştüğünde memnuniyetsiz bir inleme duyacaksınız muhakkak. Emzik verirken ağlamaktan gülümsemeye geçişinin hızına inanamayacaksınız belki de. Bebeklerin duyguları çok değişkendir çünkü otomatik tepkilerini kontrol eden beyin zarı henüz tam olarak faaliyete geçmemiştir. Gelecek yıllarda bu kontrol geliştikçe, davranış ve ruh hallerini daha iyi kontrol edeceklerdir.

Unutmayın, bir çocuk yeni bir oyuncak gördüğünde memnuniyetle gülümseyebilir ama onun için en önemli mutluluk kaynağı annesidir ☺ Bebeğinize vakit ayırın, onunla oynayın. Bu süre yarım saat dahi olsa tüm dikkatinizi ona verin ve bu dakikaların keyfini çıkarın. Siz eğleniyorsanız o da eğleniyordur. Ebeveynlerle yakın geçen bir bebeklik devresi mutlu çocukluk için temeldir. Bu haftalarda bebeğinize sarılarak ona şarkı söylemeniz, çimenlerde gezinirken şarkının ritmiyle uyumlu şekilde onu hafifçe sallamanız, önüne renkli objeler tutmanız ve onunla göz göze kalmaya çalışarak konuşmanız en uygun seçeneklerdir.

Beğen
Kaydet