Sihirli Dokunuşlar

Sihirli Dokunuşlar

Her bebek dokunulmaya bayılır. Dokunma ve dokunulma bebeklerin hem fiziksel hem duygusal gelişiminde önemli bir unsurdur.

Ten tene dokunuşlar bebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmekle kalmaz, bebeğiniz keyifsiz veya hırçın olduğunda onu yatıştırır da. Sakin masaj hareketleri, kucakta taşınmak veya burnundan öpülmek gibi dokunuşlar bebeğinizin hoşuna gidecektir. Bu ve benzeri hareketler onun dikkatini yoğunlaştırmayı, daha uzun süreli dikkat kesilmesini sağlayabilir./p>

Bu gibi zamanlarda ona şarkı söylemeniz, onunla konuşmanız da ona keyif verecektir. Bebeğinizin gelişimini farklı nesnelere dokunmasını sağlayarak da destekleyebilirsiniz. Sahte kürk, pamuk, havlu gibi kumaşlar buna uygun malzemelerden birkaçıdır. Bebeğiniz büyük ihtimalle eline geçeni ağzına sokmaya çalışacağı için onu bu gibi nesneler elinde veya etrafındayken yalnız bırakmayın.

Bebeğiniz bir elini daha fazla kullanıyor olabilir. Bir süre sonra diğer elini daha çok kullanabildiğini de gözlemleyebilirsiniz. Ancak 2-3 yaşına gelene dek bebeğin sol elini mi, sağ elini mi kullandığını anlamak mümkün olmayabilir.

Beğen
Kaydet