Yeni Doğanlarda Uyku Düzeni

Yeni Doğanlarda Uyku Düzeni

Bebeğiniz uyuduğu zamanlarda siz de dinlenmeye zaman ayırın ki sütünüzün kalitesi artsın!

Bebekler gibi uyuyor deyimi bu olsa gerek… O kadar derin, o kadar pürüzsüz ve o kadar tatlı uyuyorlar ki bakmaya doyum olmaz. Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni ilk haftalarda günde yaklaşık 17 saati bulabilir. 2 ila 4 saat uyurlar ve sadece acıktıkları zaman uyanırlar. Henüz gece gündüz kavramları yoktur.

Bunu ilerleyen aylarında yavaş yavaş öğrenmeye başlayacak. Hatta vücudunun o ritme uyması için en az bir 6 ayın geçmesi gerektiğini göreceksiniz.

Bebeğinizin ilk 2 ayında ondan uyku düzeni konusunda fazla beklentiye girmemenizi öneririz. Çünkü bu aylar bu konuyu belli bir düzene oturtmak konusunda hiç de uygun değildir. Yeni doğan bebeklerde uyku ve beslenme düzenini periyotlara oturtma ve rutine alıştırma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanacağından gereksiz bir endişe içine girebilirsiniz.

Dolayısıyla bu baskıyı ne kendinize ne de bebeğinize yapın. İlk dönemlerde bebeğiniz istediği zaman onu besleyin ve o uyuduğu zaman siz de mutlaka uyuyarak dinlenin. Dinlenmelerinizi ertelemeyin, çünkü dinlenmek sütünüzün kalitesini de arttıracaktır.

Yeni Doğanlarda Uyku Düzeni

Bebeğiniz 3. ayını tamamladığında günlük bebek uyku saati 15’e düşecektir ve ne yazık ki bu uyku hiçbir zaman aralıksız olamayacaktır. Acıktığı için, altını kirlettiği için ya da biraz sizinle oyun oynamak için sık sık uyanacaktır. İyi haber! Bebeğiniz 3. ayından sonra uykusunun çoğunu geceye saklamaya başlar. Gündüz uykularını düzene sokarsanız gece uykularını da ayarlayabilirsiniz.