Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olan Besinler

Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olan Besinler

Tüm annelerin bildiği gibi, ilk 6 ay bebekler için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünü arttırmanın başlıca yolları ise bol sıvı tüketmek ve bolca dinlenmekten geçer. Peki emzirme döneminde hangi besinleri tüketmek anne sütünü artırmaya yardımcı olabilir?

Bu yazımızda anne sütünü artırmaya yardımcı olan başlıca besinleri listeledik. Yine de her bireyin fizyolojisi farklı olabileceğinden, siz sütünüzün arttığını gözlemlediğiniz dönemlerde ne tükettiğinizi takip edebilir ve bu besinleri daha sık tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Su

Anne sütünü artıran en temel besin sudur. Emzirme döneminde bol miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Rezene

Emziren anneler arasında oldukça yaygın olan Rezene, kadın vücudunun üretmiş olduğu doğal östrojen yapısına benzeyen fitoöstrojen molekülü açısından oldukça zengin bir besindir. Bu da süt kanallarının gelişimine katkı sağlarken, anne sütündeki yağ oranını artırır. Günde 2-3 fincan rezene çayı tüketerek süt miktarını artırabilir ve bebeğinizin hazımsızlık ve sindirim problemlerini önleyebilirsiniz. Bitki çaylarında aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Havuç

Havuç da tıpkı rezene gibi fitoöstrojen bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Her gün bir adet havuç tüketmek süt üretiminin artmasına destek olur.

Dereotu

Yapısal olarak rezeneye çok benzeyen dereotu, anne sütünü artıran yiyeceklerin başında gelir. Dereotunu taze olarak salatalarınızda kullanmanızda fayda var.

Yulaf

Demir minerali açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan yulaf, süt üretimini artıran esinler arasındadır. Aynı zamanda annedeki oksitosin hormonunun salınımını uyaran yulaf, sütün kanallardan ilerlemesini hızlandırır. Sabah kahvaltılarını ve meyve saatlerini yulafla zengileştirerek süt üretimini artırabilirsiniz.

Susam ve susam yağı

Vücudumuzun için en gerekli yağları içeriğinde barındıran susam, anne sütüne sağladığı faydalarla yıllardır emziren annelerin en büyük yardımcısıdır. Salatalarınıza veya yemeklerinize her gün 1-2 yemek kaşığı susam ekleyerek sütünüzün kalitesinde ve miktarında artış sağlayabilirsiniz. Ayrıca susam yağı ile göğüs ve karın bölgenize masaj yapmak süt bezlerinizi uyarır ve kan akışını düzenleyerek anne sütünüzü artırmanıza yardımcı olur.

Fesleğen

Emzirme dönemindeki birçok anne sütünün yeterli olup olmadığına dair birtakım endişelere kapılır. Annede oluşan bu stres sütün kalitesini ve verimini olumsuz etkiler. İşte tam bu noktada rahatlatıcı etkisiyle bilenen fesleğen, stres kaynaklı süt azalmalarının ve kesilmelerinin önüne geçer. Salatalarınıza eklediğiniz yeşillikler arasına fesleğeni de ilave ederek hem vücudunuza destek olabilir hem de strese bağlı süt kesilmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Kayısı, incir ve hurma

Bol miktarda lif, potasyum ve kalsiyum içen kayısı, incir ve hurma A ve C vitamini bakımından da oldukça zengin bu besinler süt üretimini sağlayan hormonu tetikleyici özelliktedir.

Ceviz ve badem

Ceviz ve badem gibi kuruyemişler vücudun sağlıklı yağ ihtiyacını karşılar. Bu kuruyemişler anne sütünü artırmaktan ziyade sütün kalitesini artırmakta fayda sağlar. Bebeğinizin daha sağlıklı beslenmesi için her gün 1-2 adet ceviz, 12 adet çiğ badem tüketebilirsiniz.

Beğen
Kaydet