Anne Sütü

Anne Sütü

Dünyanın en mucizevi ve bir o kadar besleyici besini anne sütü hakkında bilmedikleriniz var. Detaylar yazımızın devamında.

Dünyanın en mucizevi besinidir anne sütü. Anne sütünün faydaları: Sindirimi kolay, protein ve vitamin kaynağı, iltihap kovucu, bebek için gerekli olan tüm minerallere sahip müthiş bir süttür. Uzmanlar ilk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi yönünde hemfikir. Zaten bebek beslenmesinde anne sütünden daha besleyici bir besin yoktur. Anne sütü her anne ve her bebek için özeldir. Bebek doğduktan sonra hemen ilk saatlerinde meme ile buluşturulmalıdır. Emzirmeyle annede oksitosin ve prolaktin hormonları salgılanır ve süt yapımı beyin tarafından uyarılır.

Kolostrum (Ağız Sütü) Mucizesi

Protein ve vitamin zengini, hastalıklardan koruyucu, bağışıklık güçlendirici, hücreleri geliştiren bir mucizedir kolostrum. Doğumdan hemen sonra salgılanır. Sütten daha yoğun yapıda ve daha sarıdır. Bunun nedeni de yüksek karoten içermesidir. Bebek doğumdan sonra doğal olarak kilo kaybeder. Kolostrumu yüksek protein, çinko ve mineral içermesi sayesinde, kilo kaybı sonrası bebeğin tekrar büyümesini başlatır. Kolostrumda yağ ve şeker oranı düşüktür. İki hafta boyunca süt kalori açısından zenginleşir ve anne sütü haline gelir.

Anne Sütü

Sütünüz yetiyor mu?

Annenin en büyük korkularından biridir sütünün yetmemesi. Acaba karnı aç mı? Yeterince doymadı mı? Sütüm yetmiyor mu?… İşte bu sorularla annelerin kafaları kurcalanır durur. Sütünüzün yeterli olup olmadığını ya da yarayıp yaramadığını aslında kolayca anlayabilirsiniz.

  • Bebeğiniz günde en az 5 defa bezine idrarını yapıyorsa,
  • 15. gününe kadar doğum kilosuna ulaşmışsa,
  • Emzirdikten sonra rahat rahat uyuyorsa,
  • Memeniz emzirdikten 2 saat sonra doluyorsa,

O zaman sütünüz yetiyor demektir.

Sütünüzü Arttirabilirsiniz

Sütünüzü arttırmanın ilk kuralı memeyi tamamen boşaltmaktır. Süt sağma makinelerini çok ihtiyaç duymadığınız taktirde kullanmayın. Çünkü emzirerek meme boşaltmak sütün verimini çoğaltıyor. Çok sıvı tüketmek ve normalden biraz daha kalorili beslenmek sütünüzü artıracaktır. Doğum kilolarını hemen vermeye çalışmak sütünüzün azalmasına yol açar. Rezene, ısırgan otu, nane gibi bitkiler de sütünüzü artırabilir.

Beğen
Kaydet