Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin gelişimi artık birçok şeyi anlayabilecek düzeyde. “Hayır” dediğinizde de artık sizi net bir şekilde anlıyor.

Bu yüzden, ona neyi neden yapmaması gerektiğini açıklayın ve uygun davranışları için teşekkür edin. Bebeğiniz artık hatalı davrandığında size üzüldüğünü belli eder. Aynı şekilde, beğendiğiniz bir hareketi olduğunda size gülümser, aynı hareketi tekrar etmek ister.

Bebeğiniz zaman içinde gündüz uykularını teke düşürebilir, bu uykunun süresi eski uykularına göre biraz daha uzun olacaktır. Bazı bebekler için bu çok rahat bir geçişken bazı bebekler birkaç ay daha iki uyku uyumaya devam edebilirler.

Bebeğiniz büyüyor ve pek çok şey öğreniyor. Bu gelişim devam ettikçe hem bebeğiniz hem de siz, değişiyor olacaksınız. Artık o kucağınızda duran pasif bir bebek olmaktan çıkarken, siz de onun hareketliliğine ayak uydurmaya çalışacaksınız. Sizin gözetiminiz altında, kendi kendine ufak tefek işler yapmasına imkan tanıyın. Bu, onun kendine güven inşa edebilmesi için çok önemlidir. Ona bazı izinler vermek elbette artık size ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Bebeğiniz hala temel bakımı ve eğitimi için size bağımlıdır.

Beğen
Kaydet