Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlamalı?

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlamalı?

Bebeğiniz ilk adımlarını bu dönemde atmaya başlayabilir. Her çocuk farklıdır, bazıları 10 aylıkken yürümeye başlarken diğerleri risk almayıp ilk adımlarını atmak için 14-15. aylarını bekleyebilir.

Bu süreçte ona yardımcı olmak için ellerinden tutarak adımlarını atmasına destek olun. Sokağa çıkarken ayağında yaşına uygun “ilk adım ayakkabıları” olmasına dikkat edin. Bunlar tabanı oldukça yumuşak ayakkabılardır. Ayakkabı seçerken mutlaka mağaza yetkililerine “ilk adım ayakkabısı” istediğinizi belirtin. Bu ayakkabılar bebeğiniz için uygun ortopedik tabanlı ayakkabılardır. Mümkünse bebeğinizi yanınıza alarak ona denetin ve hem numarasının, hem de kalıbının ayağına uygun olduğuna emin olun.

Güvenli zeminlerde çıplak ayakla ya da çorapla yürümesine izin verin. Çimen ya da kumda çıplak ayakla yürümek, denge kurmaya çalışırken alt bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yürümeyi keşfeden çocuklar bu yeni hareket özgürlüklerini sonuna kadar yaşamak isterler. Bu yüzden bu dönemde kucakta taşınmaya veya ona sarılmanıza itiraz edebilir. Bebeğinizin yürümekte ustalaşması biraz zaman alacaktır, bu süreçte küçük kazalara karşı dikkatli olun. Sizi hem fiziksel olarak, hem de stres açısından yorabilecek bu dönemde sabırlı olun ve hep hatırlayın: kısa bir süre sonra sokaklarda el ele birlikte yürümenin keyfini yaşayacaksınız!

Beğen
Kaydet