Bebekler Oturmaya Ne Zaman Başlar?

Bebekler Oturmaya Ne Zaman Başlar?

Bebeğinizin oturmaya kendi karar verir, genelde de 6 aylıkken başlar!

Anneler bebeğinin ne zaman oturacağını hep merak ederler. 6 aylık bebek gelişiminden itibaren bel kontrolü gelişir, kendini öne iterek dik durmaya çalışır, bunu fark ettiğinizde bacaklarını iyice açarak dengede oturup oturamadığını deneyebilirsiniz. 4. aydan itibaren kendini öne doğru itebiliyorsa, yanlardan yastıklarla destek vererek ana kucağı gibi koltukta hafif eğik oturtabilirsiniz.

Oturan bebek çevreyle daha çok iletişim halindedir. Elleriyle, elindeki çıngırakla çevresindeki eşyalarla daha çok ilgilenir, gözlem yeteneğini de bu şekilde geliştirebilir. Bebeğinizin karşısına geçip onunla konuşup çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ceee oyunu bebeğe cisimlerin kaybolup yeniden bulunmasını en iyi anlatan oyunlardandır.

6-7 aydan sonra desteksiz oturmaya başlayan bebeğiniz artık mama sandalyesinde sofranıza eşlik edebilir.

Bebeğinizle Oturma Zamanı

Bebeğin oturması neden önemli?

Bebeğiniz büyüdükçe boyun ve sırt kasları gelişip güçlenir. Bu durumda bebeklerin mutlaka oturur pozisyonlara getirilmeleri gerekmektedir. Ama oturma da yeni bir süreçtir. Kendi kendine oturmaya başlayan bir bebek ilk başlarda her zaman desteklenmelidir.

Oturmaması sorun olarak düşünülebilir

Bazı inanışlara göre bebeği erken vakitte oturur pozisyona geçirmek bel eğriliğine neden olmaktadır. Ancak kendi kendine otururken huzursuzluk duymayan bebekler için bu inanış pek de gerçekleri yansıtmaz. Aksine oturtulmayan ve sürekli yatırılan bebeklerde anomaliler gelişebilir. Çok yatırılan ve herhangi bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş bebeklerde görme odaklanması bile değişebilir.