Bebekler Ne Zaman Oturur, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler Ne Zaman Oturur, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aileler bebeklerinin gelişim aşamalarını merakla takip ederler. Bebeğinizin oturmaya başlaması da büyürken önemli bir evredir. Her çocuğun gelişim özellikleri farklı olmakla birlikte 3. ve 4. ayda bebekler oturmaya hazır olduklarının ilk işaretlerini verir. Artık dikkatini çeken bir nesne gördüğünde öne doğru kendini ittiğini fark edersiniz.

Bebeğiniz oturmaya başlağı andan itibaren ayağa kalkmaya çalışacaktır. Bu nedenle sallanan beşikten çıkmanın vakti gelmiştir. Ayrıca bebeğiniz oturmaya başladığında onu yalnız bırakmayın. Güvenliği açısından ona zarar verebilecek nesneleri etrafından uzak tutun.

Bebekler Kaç Aylıkken Oturur?

Bebeğiniz gelişimin her aşamasında olduğu gibi, oturma pozisyonu için de hazır olduğunda oturmaya kendisi karar verir, genelde de 6 aylıkken başlar. Eğer hazır olduğunun işaretlerini vermiyorsa sağlığı açısından onu oturtmaya zorlamanın bir anlamı yoktur. İlk zamanlarında, öne doğru eğilip ellerinde destek alarak dik durmaya çalışır. Bu pozisyona tripot oturma denir. Zamanla ellerinden destek almadan bedenini dik tutmayı öğrenecektir.

Bebeğinizin gelişimi muhakkak bir doktor kontrolünde olmalıdır. 6 aylıktan itibaren doktorunuzun da onayıyla bebeğinizi destekli bir şekilde oturtabilirsiniz. Bu ay bitiminde ek gıdaya da başlayacağı için mama sandalyesinin kenarlarına destek verip, dik durmasını sağlayarak bebeğinizi masanıza konuk edebilirsiniz. Gün içinde, yanında durarak, kısa sürelerle yanlarına yastıklarla destek vererek oturtabilirsiniz.

Bebeğiniz oturmaya başladığı andan itibaren etrafıyla daha ilgili olacaktır. Bu sayede gözlem yeteneği gelişecektir. Eline çıngıraklı oyuncağını vererek, cee oyunu oynayarak ve bebeğinizin göz mesafesine inip iletişim kurarak onunla olan bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Bebek Desteksiz Oturmaya Nasıl Alıştırılır?

Bebeğinizi karın üstü bıraktığınızda kollarından destek alarak bedenini kaldırmaya çalışır. Bu hareket sayesinde bedeni üzerinde hakimiyetini geliştirmiş olur ve kasları gelişir. İlk başlarda bebeğinizi minder ve yastıklarla destekleyerek dik durmasına destek olabilirsiniz. Zamanla kendisi de bunu başaracaktır.

Sırt ve boyun kasları kendini dik tutabilecek kadar güçlendiğinde ve ayaklarını nereye koyarsa dengede kalabileceğini anladığında bebeğiniz oturma pozisyonuna geçmiş olacaktır. Bebeğinizi yanlardan ve sırt kısmından destekleyecek bir oturma minderi işini kolaylaştıracaktır.

Oturmayı başardıktan sonra zamanla emeklemek ayakta durmak, sıralamak ve yürümek için çalışmalara başlayacaktır. Bebekler 6. ayda emeklemeye başlayabilirler ancak emeklemeye geçişte en yaygın dönem 7-9 ayları arasıdır. Bazı bebeklerin emeklemeden yürümeye başladığı gerçeğini de göz önünde bulundurun.

Doktora Danışmanız Gereken Durumlar

Gelişim düzeyleri bebekten bebeğe farklılık gösterir. 9. ayına girmesine rağmen kendi başına oturamıyorsa kaba motor gelişiminde bir sorun olabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Bebeğinizin kaba motor gelişiminin gecikmesinin göstergeleri olarak aşağıdaki durumlar sayılabilir:

  • Baş ve boyun kaslarını kontrol edememesi.
  • Sadece bir elinin üzerinde doğrulmaya çalışması.
  • Nesneleri ağzına götürememesi.
  • Bedenini doğrultmaya çalışırken devrilmesi.
Kaynaklar:
www.healthline.com
www.dryeldamumcu.com
www.babycentre.co.uk
Beğen
Kaydet