Bebeklerde İştahsızlık & Beslenmede Yapılan Yanlışlar

Bebeklerde İştahsızlık & Beslenmede Yapılan Yanlışlar

Bebeklerde iştahsızlık sorunu görünebilir. Peki, bu gerçekten iştahsızlık mı yoksa annenin belirlediği düzene ilk karşı çıkış mı?

İştahsızlık, hemen her anne babanın yakındığı problemlerden biridir. Üstelik bu sorun kısa süreli de olmuyor. 8 ya da 9. aylardan başlayan ‘iştahsız çocuk’ sendromu okul çağına kadar devam edebiliyor. Ama bir çözüm var. Doğru zamanda doğru besin seçmek belki de daha önemlisi çocuğunuza doğru yaklaşımlarda bulunmak gibi.

Çoğu doktora göre iştahsızlık yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle oluşuyor. Yani bu bir hastalık değil. Dolayısıyla korkmaya gerek yok. Ancak yine de iştahsızlık kronikleşirse ve 3 haftadan daha uzun süre katlanarak devam ederse bir doktora başvurmanızda fayda olabilir.

Çünkü 3 haftadan uzun süreli iştahsızlığın altında kronik enfeksiyonlar, reflü, böbrek hastalıkları ya da bazı doğumsal hastalıkların yatma riski bulunabilir. İştah artıran önerilerimize göz atmak ister misiniz?

  • Püre: 6 adet Eti Cici bebe, 1 kaşık pekmez, bir yumurta sarısı ve bir dilim peynir. İşte bu tarif hem lezzetli hem de yüksek kalorili. Yani doyurucu.
  • Sabır: Bebekler yeni bir besine ancak 8 ile 10. denemeden sonra alışabiliyor. İlk denemelerinizin zorlu geçeceğini bilin ve bebeğinizi alışması için zorlamayın. Gerekirse bir kaşıkla başlayın ve zamanla artırın.
  • Doğru besinler: Minik yavrunuz ıspanak sevmiyorsa sevmiyordur, zorlamanın alemi yok. Ispanak yerine yedirebileceğiniz ve başka besleyici ürünler var ki; et, süt, yumurta, balık ve tahıl ve daha nicesi gibi. Ispanaktan alamadığı demir vitaminini tahıllarla çok rahat verebilirsiniz.
  • Pütürlü gıdalar: Özellikle 7’nci aydan sonra bebeğinize yemeğini tümüyle püre haline getirerek vermeyin. Çatal yardımıyla besinleri ezmeyi deneyin. Çiğneme refleksinin gelişmesi için pürelerde pütür kalması çok önemli.
  • Sofraya birlikte oturun: 9. aydan sonra bebeğiniz artık sofraya sizinle birlikte oturmaya başlayabilir. Önüne koyacağınız küçük bir ekmek parçası veya köfte ona kendi kendine yemek yeme hazzı sağlayacaktır, unutmayın.
  • Oyun oynayarak yedirin: Çocuğunuz 1 yaşına ulaştıysa yemek seanslarını oyunla daha çekici hale getirilebilirsiniz. Ancak bunu, cep telefonu ya da televizyondaki video kliplerle yapmayın. Her reklamda ağzını istemsiz olarak açan bir çocuk sonraki zamanlarda daha farklı bir soruna yol açabilir.
  • Ceza ya da ödül vermeyin: Yemeği ceza ve ödül yöntemleriyle ilişkilendirmek kısa vadede çözüm gibi görünebilir. Ancak söylemeliyiz ki bu yöntem bilimsel olarak işe yaramıyor. Yapmanız gerekense yemek konusunu hiçbir şekilde ceza ve ödülle ilişkilendirmemek. Karnı acıktığında yemek yemesi gerektiğini çok küçük yaşlarda öğrenmeli.