6 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

6 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Bilindiği üzere bebekler ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle besleniyor. İlk günden beri neredeyse her iki saatte bir anne sütü alan bebeklerin, 6 aylık olduğunda tamamlayıcı gıdalarla enerji gereksinimlerine en uygun şekilde beslenmesi gerekiyor. Bu dönemde tamamlayıcı gıdalar bebeklere belirli aralıklarla ana ve ara öğün şeklinde sunuluyor. Kahvaltı saatinde verilen ek besinler ise dengeli ve destekleyici bir beslenme düzeni elde etmeye yardımcı oluyor. Eğer bir ebeveyn olarak 6 aylık bebeklerin kahvaltısı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, sizi içeriğimizin devamını okumaya davet ediyoruz. Hadi, başlayalım!

Bebekler için Kahvaltının Önemi Nedir?

Bebekler için Kahvaltının Önemi Nedir?

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin ilk iki yılı büyüme ve gelişmenin hızlı ilerlediği zamanları oluşturuyor. Dolayısıyla bu dönemde bebeklerin kahvaltı başta olmak üzere tüm öğünlerde iyi beslenmesi, sağlıklı büyüyüp gelişmeleri noktasında büyük rol oynuyor.

Bebekler yetersiz beslendiğinde ortaya gelişim geriliği, duygusal ve bilişsel bozukluklar çıkabiliyor. Bu sebeple bebeklerin anne sütünün yanı sıra çeşitli tamamlayıcı gıdalarla desteklenmiş kahvaltıyla güne başlaması gerekiyor. Bebekler için kahvaltı öğünü hem enerji gereksinimini yeteri miktarda karşılamak hem de gelişimi iyi bir şekilde desteklemek açısından büyük önem taşıyor.

Besin Değerleri ve Gelişim

Anne sütünün vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olduğu biliniyor. Bununla birlikte anne sütünün altı aylık bebeklerin tüm besin değeri gereksinimlerini karşılamada yeterli olmadığı belirtiliyor. Doğru ve yeterli şekilde beslenmemek bebeklerde büyüme geriliği başta olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla 6 aylık bebek beslenmesinde kahvaltıyla ve diğer öğünlerle birlikte alınan ek gıdaların yüksek besin değerine sahip olması tavsiye ediliyor.

6 aylık bebeklerde ihtiyaç duyulan besin gereksinimlerinin karşılanması için kahvaltıya mutlaka yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve protein içeren yumurta sarısının dahil edilmesi gerektiği paylaşılıyor. Ayrıca demir bakımından zengin olan sebze ve meyvelerin de beslenme programına eklenmesi öneriliyor.


6 Aylık Bebekler için Kahvaltıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 Aylık Bebekler için Kahvaltıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 6 aylık bebekler için planlanan kahvaltı düzeninde ek gıdalar püre kıvamında veya fazlasıyla yumuşak halde olmalı. Çünkü çiğneme kasları henüz tam manasıyla gelişmemiş olan bebekler besinleri parçalayıp çiğneyemiyor.
 • 6 aylık bebeklere kahvaltı hazırlanırken porsiyonun yeterli olması, gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerji miktarının karşılanması açısından büyük önem taşıyor.
 • Dengeli ve yeterli bir 6 aylık bebek kahvaltısı için tamamlayıcı gıdaların başlangıçta az miktarda olması ve gün geçtikçe miktarının artırılması gerekiyor.
 • Bebeklerin tüketeceği yiyeceklerin evde hazırlanmış olması tavsiye ediliyor Aynı zamanda kahvaltıda güvenilir içerikli mama çeşitlerine de yer verilebiliyor.
 • 6 aylık bebeklerin kahvaltısına anne sütünün dahil edilmemesi öneriliyor. Anne sütünün kahvaltıdan önce veya sonra verilmesi gerekiyor.
 • 6 aylık bebeklerin kahvaltı saatini doğru belirlemek için bebeğe en son ne zaman anne sütü verildiğini kaydetmek önem taşıyor.

Bebe Bisküvili Yumurta Sarısı Püresi

İlk kez katı gıdayla tanışacak olan bebekler, hangi gıdalara karşı alerjik reaksiyon gösterdiklerini belli edebiliyor. Bu noktada bebeklerde besin alerjilerini görmek için ilk kez verilecek yiyeceklerin bebek açken denenmesi öneriliyor. Ayrıca Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından hazırlanan Bebeklerin 0-12 Ayda Beslenme Özelliklerinin İncelenmesi: Aydın İli Örneği isimli araştırmaya göre bebeğe ilk kez verilecek farklı besinlerin en az 3, tercihen 7 gün arayla denenmesi tavsiye ediliyor. Böylece bebeğe ilk kez verilen besinin alerji yapıp yapmadığı gözlemlenebiliyor.

Çocuk sağlığı üzerine onaylı makalelere yer veren Parents sitesinde yayınlanan An Age-by-Age Feeding Chart for Newborns and Babies isimli makalede ise bebeklerde olası alerjik reaksiyonları veya sindirim sorunlarını belirlemek için bebeğe aynı anda sadece bir yiyeceğin verilmesi öneriliyor. Özellikle gıda alerjisine sahip olan ya da ailesinde alerjik gıda geçmişi bulunan ebeveynlerin, bebeklerine ilk kez verecekleri tüm yiyeceklerde ekstra temkinli olması gerekiyor.

6 Aylık Bebekler için Kahvaltı Tarifleri

6 Aylık Bebekler için Kahvaltı Tarifleri

6 aylık bebeklerin kahvaltı programına eklemek için kolay ve lezzetli tarifler bulunuyor. Anne ve babaların pratik bir şekilde hazırlayabileceği sağlıklı bebek tariflerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Alerjiler

6 aylık bebeklerin kahvaltı listesinde bulunan gıdalardan biri de yumurta sarısı. Bu dönemde yumurta akı alerjen etki gösterebileceğinden öğünlere dahil edilmemesi gerekiyor. 6 aylık bebeklerin kahvaltısına bir yumurta sarısının yarısını eklemek yeterli oluyor. İşte bebe bisküvili yumurta sarısı püresi tarifi:

 • Bir kap içerisine çırpılmış yarım yumurta sarısı, 1 adet rondodan geçirilmiş Eti Cicibebe bisküvi ve 1 çay kaşığı pekmez ekleyin.
 • Karıştırarak pürüzsüz bir kıvam elde ettikten sonra bebeğinizin bebe bisküvili yumurta sarısı püresi hazır!

Muz Püreli Yulaf Lapası

Yumuşak kıvamı ve doyuruculuğuyla 6 aylık bebeklerin kahvaltı tarifleri arasında muz püreli yulaf lapası öne çıkıyor. Gelin bu tarifin nasıl yapıldığına bakalım:

 • 1 tatlı kaşığı Eti Lifalif ince öğütülmüş yulaf ezmesini 1 çay kaşığı inek sütüyle lapa kıvamına getirin.
 • Ardından püre haline getirdiğiniz bir dilim muz ve 1 çay kaşığı pekmezi hazırladığınız karışıma ekleyin.
 • İşte miniğinizin severek yiyeceği kahvaltılığı hazır!

Süzme Peynirli Sebze Püresi

6 aylık bebekler için hazırlanabilecek en lezzetli ve doyurucu tarifler arasında süzme peynirli sebze püresi tarifi de bulunuyor. İşte bu tarifin yapılışı:

 • Ispanak ve buharda haşlamış brokoliyi blender’dan geçirin ve içerisine ince dilim tuzsuz süzme peyniri iyice ezerek ekleyin. Bebeğiniz için süzme peynirli sebze püresi hazırlamak işte bu kadar!

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Kahvaltı Nasıl Olmalıdır?

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Kahvaltı Nasıl Olmalıdır?

 • Ek gıdaya geçiş sürecinde kahvaltıda sindirimi kolay besinlerin bulunması tavsiye ediliyor.
 • Ek gıda dönemine geçişte püre kıvamındaki gıdalardan oluşan porsiyonların azdan başlatılıp ideal miktara getirilmesi öneriliyor.
 • Kahvaltıda bebeğin besin gereksinimlerini karşılayacak zengin gıdalara yer verilmesi büyük önem taşıyor.

Bebek Kahvaltısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Kahvaltısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bebek kahvaltısı ebeveynlerin en çok özen gösterdiği öğünler arasında yer alıyor. Güne yeni başlayan bebekler için son derece önemli bir öğün olan kahvaltı, anne ve babalarda bazı soru işaretleri meydana getirebiliyor. İşte bebek kahvaltısı hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları!

Bebekler için Kahvaltı Porsiyonları Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin tüm öğünlerde olduğu gibi kahvaltı porsiyonları da ay aralığına göre değişiyor. Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin yayınladığı Bebekler için Beslenme Önerileri isimli makaleden yola çıkarak bebeklerin kahvaltı porsiyonlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • 6-7 ay: 2-3 yemek kaşığı
 • 7-8 ay: 2/3 kase
 • 9-12 ay: Tam kase

Bebekler Uyandıktan Ne Kadar Sonra Kahvaltı Yapmalıdır?

Bebeklerin kahvaltı yapması için uyandıktan sonra 2 saat geçmesi yeterli oluyor. Ancak uyandığında bebek aç olduğunu belli edecek hareketler yapıyorsa kahvaltı etmesinde bir sakınca bulunmuyor. Bununla birlikte eğer bebeğin uyanmasının üzerinden 2 saat geçmişse ve bebek kahvaltıya karşı isteksizse kahvaltıyı bir süre daha ertelemek daha doğru bir adım olabiliyor.

6 aylık bebek kahvaltısı nasıl olmalı öğrendiniz. Fakat elbette her şey bununla bitmedi. “6 Aylık Bebek Gelişimi” isimli içeriğimizi okuyarak bebeğinizin gelişimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz!


*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Altı aylık bebeğinizin kahvaltı ve genel öğün düzeni için mutlaka çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar;

Beğen
Kaydet