Bebeklerde Kusma Problemi

Bebeklerde Kusma Problemi

Bebeğinizin neden kustuğunuzu bilmek ister misiniz?

Bebeğiniz yediğini her an çıkarabilir. Üstelik nerede olduğunuz, ne yaptığınız onu hiç ilgilendirmez. Bu yüzden tedbirli bir annenin yanında her zaman yedek kıyafetler ve ıslak mendiller bulundurması olmazsa olmaz kurallardan biridir.

Bebeklerde kusma durumu, genellikle beslendikten hemen sonra olur. Ve anneler genelde bu durumdan endişelenir. Ama kusma durumu sanılanın aksine normaldir. Ama tehlikeli kusmayla normal kusmanın farkını belirleyen faktör, kusmanın zamanı, ne kadar olduğu ve ne kadar şiddetli olduğudur.

Fışkırır şekilde kusma

Eğer bebeğiniz fışkırır gibi kusuyorsa bu ciddi bir durumdur. Eğer böyle bir durum varsa bir an önce doktora gitmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda eğer alerjik bir sıkıntı varsa, yediği içtiği şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir tespitiniz varsa da bunu doktorunuzla paylaşmalısınız. Fışkırır tarzda kusma;

  • bağırsak düğümlenmelerinde
  • bağırsak boğulmalarında
  • kafa içi basınç artışı durumunda
  • zehirlenme durumlarında olurlar.

Bebeklerde Kusma Problemi

Normal kusma

Bebeklerde kusma değişkenlik gösterir. Bazıları az, bazıları ise ağız dolusu kusar. Genellikle bu kusmalar yeni doğan bebeklerde ilk aylarda görülür. Çünkü yeni doğan bebeklerde yemek borusu ve mide arasındaki mesafe henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Daha büyük bebeklerde de sıkıntı yemek esnasında olur.

Beslenme sırasında süt, havayla karışır bu yüzden yemek borusundan yukarıya çıkar. Yanlış beslenme, kusmasına neden olabilir. Bebeğinizi emzirirken bebeğinizin hava yutması, emme hızı, gaz çıkartılmaması gibi etmenler kusmasına neden olabilir.

Sızıntı halinde çıkarma

Bebeğiniz beslendikten sonra, az da olsa yediğini geri çıkartabilir, sonra tekrar yutabilir. Bu durumu kusma ile karıştırmamak gerekir. 1 yaşına kadar sürecek bu durum eğer uzarsa, doktorunuza başvurmanız gerekir.