Bebeklerde Pişik ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik ve Tedavisi

Doğduğu ilk günden beri hassas olan bebeğinizin cilt problemlerinden biri olan pişik en büyük probleminiz olmasın.

Pişik, doğduğu ilk günden itibaren hassas olan bebeğinizin olağan cilt problemlerinden biridir. Buna karşın, gerekli önlemleri almanız durumunda pişiğin büyük bir probleme dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Pişik, her 3 bebekten 1’inde görülebilen, sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Önlem alınmadığı takdirde, hem bebeğinizi hem de sizi zor durumda bırakabilir. Unutmayın ki pişiği önlemek, oluştuktan sonra iyileştirmekten daha kolay olacaktır.

İşte pişiği daha oluşmadan engellemek için 5 kolay yol…

1Merhem

Çinko oksit içeren merhem ya da kremler sayesinde yavrunuzun cildini nemden koruyan bir bariyer oluşturabilirsiniz. Unutmayın, bebeğinizin ne kadar sıklıkla altını değiştirdiğiniz değil, bebeğinizin altının ne kadar kuru olduğu önemlidir. Çocuk doktorunuza sormadan pişik kremi almayın ya da kullanmayın.

2Nedenleri Ortadan Kaldırın

Pişiğin tek bir nedeni elbette ki yoktur. Bazen bez, bazen de parfüm ya da kimyasal içeren değişik türdeki ıslak havlular cildinde alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bebeğiniz sık pişik sorunu yaşıyorsa, ilk iş olarak bebek bezi markasını değiştirmenizi öneririz. Islak mendillerde kokusuz olanları tercih edin.

Ayrıca anne sütünüzden geçen bazı gıdalar da pişiğin derecesini artırabilir. Reaksiyon gösterdiği gıdanın ne olduğunu bulabilirseniz, yine pişik oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Pişik ve Tedavisi

3Altının Çıplak Kalmasına İzin Verin

Bebeğinize banyo yaptırmadan ya da yeni bezini takmadan önce birkaç dakika çıplak bırakın. Bebeğinizin poposunda pişik varsa, bölgeyi silmeden bir bez yardımıyla yavaş yavaş dokunarak temizleyin.

4Bezini Değiştirin

Bebeğinizin, idrar ve dışkısında bol asit bulunmaktadır Altını kirlettiğini fark ettiğiniz an bezini değiştirmeye çalışın ve mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun.

5İyice Kurulayın

Islaklık pişikle mücadelede sizin en çok dikkat etmeniz gereken noktadır. Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra onu iyice kurulamalı ve ıslaklığın giysilerine ya da beze geçmediğinden emin olmalısınız.

Beğen
Kaydet