Bebeklerin Erken Uyanması

Bebeklerin Erken Uyanması

Çocuğunuz artık 19. ayına girdi. Bu dönemde gündüz uykularındaki değişimler sabah çok erken uyanmalara neden olabilir.

Sabah sizden ve hatta hava aydınlanmadan çok önce uyanan bir çocuk gerçekten keyfinizi kaçırabilir. Bu dönemde çocuğunuz gündüz 2 saat, gece 11-12 saat olmak üzere toplam ortalama 13,5 saat uyumaya ihtiyaç duyar. Eğer gündüzleri hala 2 uyku uyuyorsa bunu bire düşürmelisiniz. Eğer gündüz tek uyku uyuyor ama bu uykuyu 3 saat veya daha fazla yapıyorsa uyku süresini biraz limitleyebilirsiniz. Limitlemek istemezseniz gece uykusuna daha geç yatırmayı deneyin.

Gündüz uykusunu 2 saatte kesmek ve akşam 20:00’de yatırmayı düzen olarak oturtmak idealdir. Ancak her evin düzeni farklı, örneğin çocukların işten eve geç gelen babalarıyla vakit geçirmeleri de önem kazanıyor. Koşullarınız ne olursa olsun, günlük toplam uyku saatini hesaplayın.

Akşama doğru uykusuzluk çeken çocuğunuzu suyla oynatarak rahatlatabilirsiniz, olumlu etkilerine siz de inanamayacaksınız… Bir leğenin içinde gemileri yüzdürmek ya da bebekleri yıkamak ona huzur verecektir. Bunu sadece uykusuz zamanlarda değil, çocuğunuz öfkeli ya da keyifsiz olduğu zamanlarda da deneyin.