Bebeklerle İletişimin Güçlenme Dönemi

Bebeklerle İletişimin Güçlenme Dönemi

Bebeğiniz hem karnınızdaki, hem de dünyadaki dokuz ayını tamamladı. 

İnanmak zor olsa da, bu harika deneyiminizin başından bu yana bir buçuk yıl geçti… Her şey giderek daha keyifli bir hal alıyor ve bebeğinizle iletişiminiz de her gün artıyor… Bu dönemden itibaren, bebeğiniz artık pek çok basit kelime ve cümleyi anladığı için onunla bol bol konuşmanız çok önemli. Eğer uykusu geldiğinde eee-eeee diyorsa “Tamam bebeğim, uykun geldi, şimdi uyuyacaksın” gibi yetişkin kelimelere bebeğinizi alıştırın. “ba – ba – ba” dediğinde “Baba” diyerek tamamlayın ve anlamlandırın.

Bebeğinizle konuşurken bebekler gibi ses çıkarmamaya ya da kısaltmalar kullanmamaya gayret gösterin. Bebek dili size daha eğlenceli gibi görünebilir ama konuşmayı öğrenmek için kelimelerin doğru telaffuzlarını duyması gerektiğini unutmayın. Henüz anlamlı kelimler söyleyemiyor da olsa, çıkardığı seslere cevaben “Aaaa, gerçekten mi? Peki sonra ne oldu?” gibi cevaplarla onu konuşmaya cesaretlendirin.

Bu haftalarda gelişimini desteklemek için farklı şekillerin olduğu delikler ve bunlara uygun bloklarla oynayabilirsiniz. Birlikte hangi şekildeki bloğun hangi şekildeki deliğe uyacağını bulun. Bebeğinize gösterin, tekrarlayın ve kendi kendine denemesine izin verin.

Beğen
Kaydet