Emzirmeye Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Emzirmeye Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin doğumunu izleyen iki-dört gün içinde süt kanallarınız dolacak, göğsünüz şişecektir. Bu zamana kadar göğsünüzden gelen, “kolostrum” yani “ağız” sütüdür.

Bu besin değeri yüksek sarımtırak renkli süt, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirirerek onu hastalık ve virüslere karşı korur. Anne sütünün önemi malum, ancak emzirmeye başlamak çoğu yeni anne için zor bir süreçtir. İlk kez emzirecek olan annenin göğsü şişer, göğüs ucu emmeyi bilemeyen bebeğin denemelerinden tahriş olabilir. Doğum sonrası hormonal denge ile de uğraşmak durumunda olan yeni anne için bu dönem zorlu olabilir. Tüm bunlar size bebeğinizi emzirmenin acı veren, zorlu bir iş olduğunu düşündürmesin; denemekten vazgeçmeyin. Anne sütünü arttırmanın yolları arasında en etkilisi sık emzirmektir. Bu süreç bebeğinizin ve sizin emme-emzirme tecrübesi edinmenizle kısa sürede kolaylaşacak ve zevkli hale gelecektir. Unutmayın ki anne sütü bebek gelişimi için en önemli besindir.

Etkin bir emzirme için bebeğinizi doğru pozisyonda tutmalısınız. Emerken bebeğinizin dudakları dışa dönük olmalı ve göğsünüzün kahverengi bölümünü tamamen kavramalı. Emzirirken sıra ile her iki göğsünüzü de bebeğinize vermeil, iki meme arasında onu dikleştirin ve hafifçe sırtına vurarak gazını çıkarmalısınız.

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Emzirme döneminde bol su içmek, ılık duş almak, göğüslerinize sıcak-soğuk kompres uygulamak, emzirmeye başlamadan hemen önce göğüs ucunuzdan sıkarak biraz süt gelmesini sağlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Beğen
Kaydet