Evde Yapılabilecek 3 Yaş Etkinlik Önerileri

Evde Yapılabilecek 3 Yaş Etkinlik Önerileri

Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde artık kendini daha iyi ifade edebilecektir. Gün içinde sıkılacak ve en temel ihtiyaçlarından olan oyun ve etkinlik ihtiyaçlarının karşılanmasını bekleyecektir. Aktiviteler yapmak çocuğunuzun hem sıkılmasını önler hem de bilişsel ve bedensel gelişimine katkı sağlar.


3 Yaşındaki Çocuğunuzla Evde Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atmadan onunla eğlenceli ve eğitici oyunlar oynayabilirsiniz. Unutmayın ki oyun; çocuğun, gerçek hayatın provasını yaptığı, deneyim alanıdır. Aşağıdaki evde yapılabilen etkinliklerle çocuğunuzla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Patates Baskı


Soyulmuş bir adet büyük patatesi ortadan ikiye bölün. Yarım patateslerin üzerine kalıbını çıkaracak şekilde desenler (kar tanesi, çiçek, çam ağacı, kalp, gülen yüz, yıldız, sayılar…) çizin. Daha sonra bu desenler kalıp olarak ortaya çıkana kadar patatesin kenarında kalan kısımları bıçakla oyun. Boyama aşamasını çocuğunuza yaptırarak beyaz bir kağıt üzerine baskı yapmasına yardımcı olun. Kullandığınız renkleri, yaptığınız desenleri çocuğunuza söyleyerek kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz.

Patates Baskı

Makarna Boyama


Sulu boya, delikli makarna ve ip yardımıyla çocuğunuzun ellerinden bir kolyeniz olabilir. Boyama işlemini yaparken etrafın çok fazla kirlenmemesi için altına bir örtü serebilirsiniz. Çocuğunuz bir fırça yardımıyla makarnaları istediği renklere boyayabilir. Bu esnada makarnayı ve fırçayı tutuşu, el-göz koordinasyonunu artıracaktır. Daha sonra makarnaları kurutup bir ipe dizmesi için yönlendirme yapabilirsiniz. Yapmış olduğu kolyeyi takmanız onu mutlu etmeye yetecektir.

Makarna Boyama

Desen Kesme


Bir kağıdın üzerine üçgen, kare, yuvarlak gibi basit desenler çizin. Çizdiğiniz desenlerin isimlerini söyleyin. Çocuklar için tasarlanmış, ucu keskin olmayan bir makas yardımıyla şekli etrafından kesmesi konusunda yönledirin. Mükemmel bir şekilde kesmesini beklemeyin. Önemli olan kısmın, makası tutmayı öğrenmesi ve süreçten keyif alması olduğunu unutmayın. Aktivite esnasında çocuğunuzu elinde makasla yalnız bırakmayın.

Desen Kesme

Fosil Çıkarma Etkinliği


Buzluğa sığacak derin bir kabın içerisine çocuğunuzun küçük oyuncaklarından koyun. Kap içerisindeki su donunca buzluktan çıkarın. Çocuğunuzla beraber sert bir cisim yardımıyla oyuncakları buzdan çıkarın. Çocuğunuzun etkinlik esnasında buzla temas kurması soğuk kavramını duyusal olarak öğrenmesine katkı sağlayacaktır.

Fosil Çıkarma Etkinliği

Balık Tutmaca


Su dolu geniş bir kabın içerisine, suda erimeyecek bir malzemeden yapılmış balık desenlerini atın. Çocuğunuzdan ahşap bir çubuk yardımıyla bu balıkları tutuyormuş gibi suyun içerisinden çıkarmasını isteyin. Bu oyun sayesinde çocuğunuzun küçük kas becerilerini desteklemiş olursunuz.

Balık Tutmaca

Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz 3 yaş montessori etkinlikleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar: