Mutlu Haber: Hamileyim!

Mutlu Haber: Hamileyim!

Hamile olduğunuzu öğrendiniz. Şimdi hiç tatmadığınız duyguları yaşama sırası. Peki bu sürede sizi nasıl değişimler bekliyor?

Hamilelik testi sonuçlarınız pozitif çıktı ve mutlu haber hamilesiniz. Hele ki bu ilk çocuğunuzsa evde bir bayram havası eser. Artık her şey daha farklı ve daha güzel olur. Heyecan sadece sizde değil ailenizde de sevinçle karşılanır.

Karnınızda bir canlıyı büyütmek hem müthiş bir sorumluluk, hem de tarifi imkansız bir duygudur. Anne olmak beraberinde çok karmaşık hisleri de beraberinde getirir sevinç, hüzün, şaşkınlık, cesaret, yalnızlık, kaygı ve daha bir çok duygu peş peşe gelip gider kalbinizden. Bu kadar karmaşık olduğunuz için kendinizi suçlamayın. Bunun nedeni değişen ve artan hamilelik hormonlarınız.

Mutlu Haber: Hamileyim!

Güzel haber; bu durum geçici. Hamilelik dönemi boyunca kendinizi, kadınlığınızı, duygularınızı sorgular ve keşfedersiniz. Size düşen bu durumunuzu kabullenip geçici bir durum olduğunu aklınıza kazımanız. Hamileliğinizin keyfini çıkarmak varken neden bu kaygılarla uğraşasınız ki?

Öncelikle bu duygusal karışıklığınızla baş edebilmek için hamilelik boyunca ailenizden destek görmeniz sizi rahatlatacaktır. Eşinizin, anne ve babanızın, yakın dostlarınızın desteğiyle her şey daha kolay. Gevşeme egzersizleri de kaygıyla savaşmanızda yardımcı olabilir.

Ama eğer ben bunlarla başa çıkamıyorum derseniz, o zaman hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı ve hamileliğinizin sorunsuz geçmesi için bir uzmandan destek almanızı öneririz.