Mutlu Haber: Hamileyim!

Mutlu Haber: Hamileyim!

Belki uzun zamandır bu anı bekliyordunuz. Belki de hamilelik sizin için sürpriz bir haber. Her iki durumda da anneliğe dair ilk anlarınızı heyecan dolu ve coşkulu bir şekilde yaşamaya ne dersiniz? Evet, şimdi hiç tatmadığınız duyguları yaşama sırası! Ancak bu süreçte size eşlik edecek harika bir eş ve bu haberi duymak için sabırsızlanan büyük bir aile olabilir. Hadi, bu mutlu haberi onlarla da paylaşın! Nasıl mı? Fikirler bizden!

Hamilelik testi sonucunuz pozitif çıktı. Mutlu haber, hamilesiniz! Kaçıncı hamilelik olduğu fark etmeksizin karnınızda bir canlıyı büyütmek hem müthiş bir sorumluluk hem de tarifi imkansız bir duygu. Hele ki bu ilk çocuğunuzsa evde bir bayram havası eseceğine hiç şüphe yok. Peki, eşinize ve aile üyelerine bebeğiniz olacağı haberini en yaratıcı şekilde nasıl verebilirsiniz? Anne olmak duygusal değişimleri de beraberinde getiriyor. Sevinç, hüzün, şaşkınlık, cesaret ve kaygı… Bu süreçte tüm duygularınızı yanınıza alıp hamileliğinizi çevrenizdekilere müjdeleyebilirsiniz. Bu müjdeyi nasıl vereceğinize dair ipuçları sunmaya gönüllüyüz. Hadi öyleyse, başlayalım!

Hamilelik Müjdesi Nasıl Verilir?

Hamilelik Müjdesi Nasıl Verilir?

Hamilelik haberini alır almaz bu müjdeyi tüm dünyayla paylaşmak istemiş olabilirsiniz. Ancak bu anı çok daha unutulmaz kılmak ve keyifli bir dönüm noktasına dönüştürmek için bebek duyurusunda sevimli ve eğlenceli yolları tercih edebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki hamilelik heyecanı sadece sizde değil ailenizde ve yakın çevrenizde de sevinçle karşılanacak. Dolayısıyla onlara bu deneyimi en güzel şekilde yaşatmak için en doğru zamanı kollamalısınız. Fakat bu güzel haberi çevrenize müjdelemeden önce hamileliğinizden mutlaka emin olmalısınız.

Cleveland Clinic sitesinde yayınlanan Pregnancy Tests isimli içeriğe göre evde yapılan hamilelik testleri yüzde 99 doğru sonuç veriyor. Ancak siz yine de test sonucunun ardından uzman bir hekime gidip hamileliğinizden emin olabilirsiniz. Bu adımdan sonra hamilelik süreci içerisinde en keyifli anlarından birini yaşamak için hazırlıklara başlayabilirsiniz: Müjdeleme! O halde, önce bebeğinizin babasına sonra da tüm aileye bu haberi nasıl verebileceğinize birlikte bakalım!

Fiziksel Zorbalık

Bu güzel haberi eşinizle paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz, değil mi? Dokuz ay ve hatta bir ömür sürecek bu yolculukta size her daim eşlik etmeye hazır eşinize bebeğiniz olacağını söylemek için beklemek istememeniz çok normal. Hatta test sonucunu görür görmez mutluluk çığlıklarıyla hemen eşinize koşmanız da bize kalırsa oldukça doğal. Ancak sabrettiyseniz ve eşinize bu haberi etkileyici bir şekilde vermek istiyorsanız, bu noktada yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Örneğin; taze baba adayına hamileliğinizi söylemek için sürpriz bir parti hazırlayabilirsiniz. “Yok, bu kadar geniş çaplı olmasına gerek yok.” diyorsanız, minik bir kutu içerisinde hamilelik testini eşinize hediye almış gibi verebilirsiniz. Düşünsenize, bu anı hiç unutmayacak! Çocuğunuz büyüyüp kendi çocuğunu kucağına aldığında dahi eşinizin aklında bu an olacak. Bu özel anı dilerseniz minik mucizenizin ağzından küçük bir mektup yazarak daha da unutulmaz kılabilirsiniz.

Aileye Bebek Müjdesi Nasıl Verilir?

Hem kendi ailenize hem de eşinizin ailesine bebek haberi vermenin birçok yolu bulunuyor. Eğer aileleriniz sizden uzakta yaşıyorsa bu müjdeyi onların ziyaretine giderek verebilirsiniz. Böylece yalnızca eşinizle ziyarete geldiğiniz için sevinen ailenizi, bir de üç kişi olacağınızı müjdeleyerek çok daha mutlu edebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa biraz sabırlı davranıp ailenize kargoyla birer bebek patiği ve ultrason fotoğrafı gönderebilirsiniz. Ardından görüntülü yapacağınız bir konuşmayla bebeğiniz olacağı müjdesini çok sevimli bir şekilde vermiş olacaksınız.

Aileniz yakınınızda yaşıyorsa hamilelik bulantılarınız başlamadan onlar için güzel ve ufak bir organizasyon yapabilirsiniz. Bebek konseptli bir akşam yemeği ya da kahvaltı, aileye yeni gelecek minik üyenin haberini hep birlikte kutlamak adına güzel bir fikir olabilir!

Hamilelik Haberi Vermenin Yaratıcı Yolları

Hamilelik haberi vermek artık günümüzde popüler bir akım. Pek çok anne ve baba adayı bebeklerinin olacaklarını sevdiklerine çeşitli etkinliklerle müjdeliyor. Kimi zaman rengarenk balonlar eşliğinde, kimi zaman özenle hazırlanmış bir video kliple ya da ultrason fotoğraflarıyla hazırlanmış küçük bir sergiyle… Öyle ki bu haberi en etkileyici ve eğlenceli şekilde vermek için hayal gücünün bir sınırı yok. Siz de bu güzel akımın bir parçası olmak için yaratıcı hamilelik haberi verme yollarını keşfedebilirsiniz. İşte hamile olduğunuzu söylemek için yaratıcı hamilelik haberi fikirlerinden birkaçı:

  • Ailecek bir araya geldiğiniz bir akşam toplu fotoğraf çekilmek isteyin ve herkesi videoya alarak bebek haberini paylaşın.
  • Oyun gecesi düzenleyin. Örneğin; scrabble oynarken “Hamileyim!” yazabilirsiniz.
  • Arkadaşlarınıza ve aile üyelerine hamile olduğunuzu yazan bebek konseptli kartlar hazırlayın.
  • Yakınlarınızı eve çağırıp bebek temalı bir pasta yapın.
  • Sesinize güveniyorsanız arkadaşlarınızla buluştuğunuzda kısacık bir bebek şarkısı söyleyin ve hamile olduğunuzu duyurun.
  • Topluca yemek yerken masaya bir tane de bebek tabağı koyun.

Gebeliği Ne Zamandan İtibaren Duyurmak Gerekir?

Gebeliği Ne Zamandan İtibaren Duyurmak Gerekir?

Gebelik haberinizi çevrenize ne zaman söylemek istediğinize kendiniz karar vermelisiniz. Kendinizi bu haberi paylaşmaya hazır hissetmiyorsanız acele etmenize gerek yok. Mutlaka bir süre sonra hamileliğinizi daha fazla benimseyecek ve yakınlarınızla da bu güzel duyguyu paylaşmak isteyeceksiniz. Bunun aksine hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra gebeliğinizi herkese duyurmak da isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda biraz temkinli davranmanızda fayda var.

Global sağlık portalı Healthline’da yayınlanan When Is the Best Time to Announce Your Pregnancy? isimli makale, gebeliğin açıklanması için ilk trimester’in (ilk üç ay) sonuna veya ikinci trimester’in (ikinci üç ay) başlangıcına kadar beklenmesi gerektiğini ifade ediyor. Bunun temel sebebi ise hamileliğin ilk dönemlerini kapsayan bu süreçte anne adayının erken doğum veya düşük yapma ihtimali. Sonuç olarak, hamileliğinizi çevrenizdekilere söylemek için bebeğinizin karnınızda yaklaşık 14 hafta büyümesini bekleyebilirsiniz. Ancak tabii ki seçim size ait!

Gebeliğin İlk 3 Ayının Önemi

Gebeliğin İlk 3 Ayının Önemi

Gebeliğin ilk üç ayı pek çok açıdan önem taşıyor. Öncelikle hamile olduğunuzu öğrendiğinizden beri hamilelik psikolojisi içerisine girebilir ve duygusal karışıklıklar yaşabilirsiniz. Bununla baş edebilmek için hamilelik boyunca ailenizden destek görmeniz sizi rahatlatabilir. Eşinizin, anne ve babanızın, yakın dostlarınızın desteğiyle her şeyin daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu süreçte hem ruhsal hem de fiziksel olarak iyi hissetmek için yoga ve nefes egzersizlerinden yardım almanız mümkün. Eğer bu sorunlarla başa çıkamadığınızı hissederseniz, o zaman hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı ve huzuru için psikolojik destek alabilirsiniz.

Hamileliğin ilk üç ayı mental olarak zor bir dönem olarak görülüyor. Fakat bununla birlikte ilk üç ay, bebeğin anne karnında tutunması için de önemli bir süreci ifade ediyor. Pregnancy Birth&Baby sitesinde yayınlanan First Trimester başlıklı makale, bebeğinizin karnınızda geçirdiği ilk üç aylık süreçte gelişiminin büyük bir kısmını tamamladığını belirtiyor. Kaynağa göre bebekler, döllenmiş bir yumurtadan 12 haftada yaklaşık 6 santimetre (cm) uzunluğunda bir fetüse geçiyor. Aynı zamanda birinci üç aylık dönemin sonunda bebeklerin kalbi atmaya başlıyor. Bu sebeple gebeliğin ilk üç ayı hem anne hem de fetüs için büyük önem taşıyor.

Hamile olduğunuz haberini sevdiklerinizle paylaşmak için fikirlerimizden ilham aldığınızı umuyoruz. Dilerseniz gebelik nasıl hesaplanır öğrenerek baby shower için de şimdiden organizasyon fikirleri düşünmeye başlayabilirsiniz!


*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Hamileliğinizle ilgili tüm konular hakkında en doğru bilgi için mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar;

Beğen
Kaydet