Hamilelikte Ağır Kaldırmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte ağır kaldırmak pek önerilmez. Ancak mecbur kaldığınız durumlarda dikkat etmeniz gerekenler var.

Anne adaylarına gebeliğin hiçbir döneminde ağır kaldırmaları önerilmez. Çünkü ağır kaldırmak özellikle hamileliğin ilk ayları, düşük tehlikesi ve sonraları doğum tehlikesine yol açabilir. Günlük rutin işlerinize gebelik döneminizde daha dikkatle yaklaşmanız gerekir. Hamileliğiniz boyunca ağır olmamak şartıyla, rutin ev işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak hiçbir zaman vücudunuzun ağırlık denge merkezinin bebekle beraber değiştiğini ve bunu ayarlamak için bel çukurunuzda artış olduğunu unutmayın.

Ağır Kaldırmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Vücuttaki bağlar ve eklemlerdeki gevşeklik, burkulmalar ve düşmelere sebep olabilir. O yüzden yüksek topuklu ayakkabılarınızı şimdilik dolaba kaldırın.

İşte ağır kaldırırken dikkat etmeniz gerekenler…

  • Yerden bir şey almak zorunda kalırsanız mutlaka eğilerek yani ağırlığı dizlerinize bindirip bükerek yerdeki eşyayı almalısınız. Bacaklarınızı kırmadan eğilmeniz baş dönmesine sebep olabilir. Dikkatli olun.
  • Ağırlık asla sırtınıza baskı yapmamalıdır. Eğer böyle bir baskı hissederseniz ağır olan eşyayı derhal bırakmalı ve vücudunuzu daha fazla zorlamamalısınız.

Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır
Beğen
Kaydet