Hamileyken Grip Olmak

Hamileyken Grip Olmak

Hamileyken grip oldunuz ve bebeğinize bir zarar gelmesinden mi endişeleniyorsunuz? Soru ve cevaplarıyla: hamileyken grip olmak!

Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı kendinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, sizin de başınıza gelebilir. Yeni doğan bebeğinizle birlikte başlayan uykusuzluk durumu, kendinizi değil de sadece onu düşünmeniz v.b. etkenler sizin vücut direncinizi düşürerek gribe yakalanmanızı kolaylaştırır. Eğer grip olursanız hamilelikte grip tedavisi için yapmanız gereken en önemli şey, emzirme dışında bebeğinizle yakın temastan kaçınmanız olacakftr. Ama şunu da unutmayın ki anne sütü bebekler için tam bir koruma aracıdır.

İşte grip sorunu yaşayan annelerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları:

Gripli anne emzirebilir mi?

Emziren anne grip olursa; bu annelerin en büyük endişelerinden biri, bu tür soğuk algınlıklarının bebeklerine de geçmesidir. Özellikle bu gibi rahatsızlıkların sonucunda doktorunuz size emzirmeye ara vermenizi söylerse bebeğinize besin ve vitamin desteği verilerek gelişim süreçlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirirler. Ancak şunu unutmayın. Yalnızca ufak bir soğuk algınlığı olduğunuz için bebeğinizi emzirmeye ara vermeyin. Mutlaka doktorunuza başvurun.

Grip sütten geçer mi?

Anne sütü mucizevi bir besindir, bebeğiniz üzerinde doğal bir bağışıklık sistemi kurar. Anne sütünün içerisinde yer alan antikorlar grip enfeksiyonu bulunsa dahi bunun bebeğe geçişini engelleyecek niteliktedir. Anne sütü bebek için bir ilaçtır.

Eyvah! Grip oldum!

Emziren anneler grip ilacı kullanabilir mi?

Bebeğinizi emzirirken kesinlikle soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmamalısınız. Bu tip durumlarda her zaman doktorunuza danışarak ilerlemeli ve onun vereceği basit tedavi yöntemlerini uygulayarak bu dönemi atlatmalısınız.

Grip olan anneler nasıl emzirmeli?

Eğer grip olmuş bir anneyseniz, bebeğinizle ilgilenirken mutlaka steril olmalısınız. Birinci ve en temel kural bu. Özellikle burun akıntısı, hapşırık, göz yanması, burun tıkanıklığı gibi semptomlar yaşıyorsanız bebeğinizle nefes temasında bulunmaktan da kesinlikle kaçınmalısınız. Bu durumda evi sürekli olarak havalandırmalısınız.

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Beslenme, emziren anneler için üzerinde hassasiyetle durması gereken konulardan biridir. Düzenli ve dengeli beslenme size gerekli vitaminleri fazlasıyla verir ve süt yoluyla da bu vitaminleri bebeğinize aktarırsınız. Emzirme döneminizde gribe yakalandıysanız, bu durumdan kurtulmanızın en kolay yollarından biri de bol su içmektir.