Hamilelik Döneminde Grip

Hamilelik Döneminde Grip

Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı kendinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, sizin de başınıza gelebilir. Eğer hamileyken grip olduysanız ve bebeğinize zarar gelmesinden endişeleniyorsanız sizin için bu yazımızda soru ve cevaplarıyla: hamileyken grip olmak!

Grip Nedir?

Virüslerin neden olduğu; belirtileri arasında ateş, öksürük ve eklem ağrısının bulunduğu hastalık çeşididir. Anne adayına, zorunlu haller dışında ilaç kullanımı tavsiye edilmez. Bu nedenle hasta olmamak için kendinize dikkat etmeli ve çevrenizde hastalığı taşıyan yakınlarınız ile temas kurmaktan kaçınmalısınız.

Hamileyken Grip Olunca Ne Yapılmalıdır?

  • Kalabalık ve havasız alanlarda fazla vakit geçirmemeniz gerekir. Yeterince iyi havalandırılmayan ortamlarda bulaşıcı hastalıklar daha çok yayılmaktadır. Bu durumu önlemek için bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız.
  • Hastalıktan korunmak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız.
  • Hamilelik süreci boyunca açık havada yürüyüş yapmalısınız. Bu sayede hem bedeninizin ihtiyacı olan egzersizi yapmış olup hem de hastalıklardan koruyucu etkisi olan D vitaminini depolamış olursunuz.
  • Yaşadığınız alanın hijyenine dikkat etmelisiniz.
  • Hastalık esnasında bol bol dinlenmelisiniz.

Gebelikte Grip Aşısı Olmak

Doktorunuz da uygun görürse gebelik sürecinde grip aşısı yaptırmak bir risk teşkil etmez. Aşı yaptırarak hem kendinizi hem de bebeğinizi gribin kötü etkilerinden korumuş olursunuz. Aşı yaptırmayı düşünüyorsanız tam teşekküllü bir hastanede ve doktor gözetiminde olmanız büyük önem arz eder.

Hamilelik sürecinde anneye yapılan aşı sonrası gelişen antikorların bir kısmı bebeğe de geçerek, bebekte bir süre koruyucu etki gösterir.

Hamileyken Grip Olunca Bebek Etkilenir mi?

Anne adayının sağlık durumunu büyük ölçüde etkileyecek bir grip bebek açısından da riskler doğurur. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir. İstenmeyen anomalilere sebep olabilir. Anne adayı doğuma az süre kala grip geçiriyorsa doğumdan sonra bebeğe geçirme riski de taşımaktadır. Bu nedenle sağlık durumunuzu olumsuz etkileyen bir durumda doktorunuzla daima irtibat halinde olun.

Hamileyken Gribi Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Ihlamur çayı ve zencefil tüketmeniz önerilir.
  • Nefes almakta zorlanıyorsanız, tuzlu su veya deniz suyu kullanabilirsiniz.
  • Bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, C vitamini içeriği yüksek besinler tüketmelisiniz.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Hamileyken yenilmesi önerilen besinlerin detayına buradan ulaşabilirsiniz.

DOĞUM SONRASI GRİP

Yeni doğan bebeğinizle birlikte başlayan uykusuzluk durumu, kendinizi değil sadece onu düşünmeniz vb. etkenler vücut direncinizi düşürerek gribe yakalanmanızı kolaylaştırır. Eğer emzirirken grip olursanız bebeğinizi korumak için yapmanız gereken en önemli şey, emzirme dışında bebeğinizle yakın temastan kaçınmanız olacaktır. Ama şunu da unutmayın ki anne sütü bebekler için tam bir koruma aracıdır.

İşte grip sorunu yaşayan emziren annelerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları:

Gripli Anne Emzirebilir Mi?

Emziren anne grip olursa; hastalığı bebeğine de geçirme endişesi en büyük korkusudur. Özellikle bu gibi rahatsızlıkların sonucunda doktorunuz size emzirmeye ara vermenizi söylerse bebeğinize besin ve vitamin desteği vererek, gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, yalnızca ufak bir soğuk algınlığı olduğunuz için bebeğinizi emzirmeye ara vermeyin. Mutlaka doktorunuza başvurun.

Grip Sütten Geçer Mi?

Anne sütü mucizevi bir besindir, bebeğiniz üzerinde doğal bir bağışıklık sistemi kurar. Anne sütünün içerisinde yer alan antikorlar grip enfeksiyonu bulunsa dahi bunun bebeğe geçişini engelleyecek niteliktedir. Anne sütü bebek için bir ilaçtır.

Emziren Anneler Grip İlacı Kullanabilir Mi?

Bebeğinizi emzirirken kesinlikle soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmamalısınız. Bu tip durumlarda her zaman doktorunuza danışarak ilerlemeli ve onun vereceği basit tedavi yöntemlerini uygulayarak bu dönemi atlatmalısınız.

Grip Olan Anneler Nasıl Emzirmeli?

Eğer grip olmuş bir anneyseniz, bebeğinizle ilgilenirken mutlaka steril olmalısınız. Birinci ve en temel kural bu. Özellikle burun akıntısı, hapşırık, göz yanması, burun tıkanıklığı gibi semptomlar yaşıyorsanız bebeğinizle nefes temasında bulunmaktan da kesinlikle kaçınmalısınız. Bu durumda evi sürekli olarak havalandırmalısınız.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Beslenme, emziren anneler için üzerinde hassasiyetle durulması gereken konulardan biridir. Düzenli ve dengeli beslenme size gerekli vitaminleri fazlasıyla verir ve süt yoluyla da bu vitaminleri bebeğinize aktarırsınız. Emzirme döneminizde gribe yakalandıysanız, bu durumdan kurtulmanızın en kolay yollarından biri de bol su içmektir.

Kaynaklar:
www.who.int
www.acibadem.com.tr
www.memorial.com.tr
www.okanhastanesi.com.tr
www.florence.com.tr
Beğen
Kaydet