İdeal Nem Ortamı

İdeal Nem Ortamı

Bebeğinizin uyuduğu odanın nemli olması, bebeğinizin rahat nefes alması için çok önemlidir!

Yeni bir bebek için hazırlık yapan anne-babaların aklında “Bebek odasının ideal nem oranı ne olmalı?” “Odanın sıcaklığını nasıl ayarlayacağım?” gibi birçok soru vardır. Bu yazımızda, yakın zaman sonra ailenize katılacak bebeğinizin sağlığı için büyük önem taşıyan “ideal nem oranı” hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için ele aldık.

Bebek odasının ideal nem oranı ne olmalıdır?

Bebek odalarının ideal nem oranı, yüzde 40-60 arasıdır. Bunu sağlamanın yolu, bebek odasının sık sık havalandırılmasından geçer. Nem ölçen ve nemi kontrol eden cihazlarda kullanılabilir. Nem alma cihazı belli aralıklarla odaya nem verir ve odanın ideal nem oranına ulaşmasını sağlar. Özellikle burnu sık tıkanan bebekler için üst solunum yolu enfeksiyonu riski bulunan mevsimlerde nem oranına dikkat etmek gerekiyor. Kaloriferlerle ısıtılan odalarda, odanın nem oranı çok iyi ayarlanmalıdır.

İdeal Nem Ortamı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun kurumasıyla nasıl baş edileceğinin bilinmemesi, bebeğinizin acı çekmesine neden olabilir. Böyle bir dönemde nem ayarlayan cihazlar kullanabilirsiniz. Eğer imkan yoksa, kaloriferin üzerine bırakacağınız bir tas su da iş görecektir. Suyun buharlaşması ile birlikte odadaki nem oranı artacak ve bebeğiniz ihtiyaç duyduğu nemli ortama kavuşacaktır. Unutmayın, ideal nem çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır hatta ortadan kaldırır.

Bebek odaları mevsim ne olursa olsun, gündüz saatlerinde 22, gece saatlerinde ise 20 derece civarında olmalıdır.

Beğen
Kaydet