Lohusa Sepeti Nedir?

Lohusa Sepeti Nedir?

Minik bebeğinizle tanışacağınız o büyülü gün için pek çok hazırlık yaptınız. Bu hazırlıkların büyük bir kısmı belki de yalnızca bebeğiniz içindi. Odası, kıyafetleri, bakım ürünleri hatta oyuncakları… Peki ya bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonraki süreç için sizin hazırlıklarınız tamam mı? Değilse sizleri son hazırlıkları yapmaya davet ediyoruz. Hadi öyleyse, işe koyulalım!

Doğumdan sonraki 6 ila 8 haftayı, yani yaklaşık 45 günü kapsayan lohusalık döneminde annelerin konforlu hissetmesi ve bedeninin ihtiyaçlarına uygun seçimler yapması oldukça önemli. Zira gebelik döneminden sonra, annelerin bedenen ve ruhen kendisini toparlanma sürecine girdiği lohusa günlerinde daha özenli olmak gerekiyor. Öyle ki lohusa dönemini rahat ve sıkıntısız bir şekilde geçiren anneler, minik evladıyla geçen tüm zamanlarda çok daha verimli ve huzurlu hissedebiliyor.

Doğumdan sonraki lohusa döneminizi çok daha konforlu kılmanız ve kendinizi değerli hissetmeniz için size bir önerimiz var: Lohusa sepeti hazırlamak! Peki, lohusa sepeti nedir ve lohusa sepetinde neler olmalı? Hazırsanız arkanıza yaslanın, hep birlikte keşfe çıkalım!

Lohusa Sepeti Nedir?

Lohusa Sepeti Nedir?

Lohusa sepeti, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca annenin ihtiyaç duyacağı kıyafet ve bakım ürünlerini içeren bir sepet. Genellikle hastane ortamında ve evde kullanım için hazırlanan bu sepetler birçok farklı şekilde oluşturulabiliyor. Lohusa sepeti annenin kendisi için hazırlayabileceği bir doğum çantası çantası görevi görebileceği gibi, anneye doğum hediyesi de olarak da verilebiliyor.

Lohusa sepetleri çoğunlukla hasır malzemeden oluşmakla birlikte annenin ihtiyaçlarını koymak için şık bir kutu da tercih edilebiliyor. Lohusa sepeti hazırlanırken ise ağırlıklı olarak bebeğin cinsiyetine uygun renkler kullanılıyor. Fazlasıyla estetik bir görünüm sunan lohusa sepetleri, doğumdan sonra hastane odasında dekorasyona hareket katan şık bir unsur oluyor.

Lohusa sepeti hazırlığına genellikle doğumun en az 3 ay öncesinden başlanıyor. Doğum için bir köşede hazır bekleyen bu sepet, günü geldiğinde annenin odasındaki yerini alıyor. Lohusa sepetinin yanı sıra doğum odasında bulunması gerekenler için dilerseniz “Doğum Odasında Neler Bulunmalı?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Lohusa Sepeti Neden Hazırlanır?

Lohusa Sepeti Neden Hazırlanır?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta annenin kendisini toparlaması için dinlenmesi bir hayli önemli oluyor. Özellikle sezaryen doğum halinde annenin iyileşme süreci de göz önünde bulundurulduğunda, yeni doğum yapan kişinin lohusalık dönemini çok daha kaliteli geçirmesi gerekiyor. Bu dinlenme sürecinde de annenin ihtiyacı olan birtakım eşyaların hazır bulunması pek çok açıdan kolaylık sağlıyor. Doğumdan sonraki ilk saatlerden lohusa döneminin son günlerine kadar kullanılabilecek ürünlerden oluşan lohusa sepeti, özellikle son yıllarda anne adaylarının favorisi!

Lohusa Sepetinde Neler Olmalı?

Lohusa Sepetinde Neler Olmalı?

  • Rahat kıyafetler: Lohusa sepetinde annenin genel olarak kişisel bakım ihtiyacını karşılayacak eşya ve kıyafetler oluyor.
  • Bakım ürünleri: Kişisel bakım, annenin lohusa döneminde kendisini çok daha iyi ve özenli hissetmesi açısından oldukça kıymetli. Bu aşamada özellikle ilk aylar için annenin genel olarak gereksinimlerine hitap edecek şampuan, nemlendirici krem, çatlak kremi ve çeşitli kozmetik ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor.
  • Hediyeler: Lohusa sepetinin içerisine anneyi doğumdan sonra ziyaret edecek kişiler için küçük armağanların bulunması hoş bir jest için değerli oluyor. Bebeğin cinsiyetine göre tercih edilen küçük anahtarlıklar, sabunlar, magnetler veya koku keseleri bu seçenekler arasında öne çıkıyor.
  • Bebek kıyafeti: Lohusa sepeti her ne kadar annenin ihtiyaçlarına yönelik olsa da listeye bir adet bebek takımı eklemek son derece kurtarıcı oluyor. Ancak eğer bebek alışveriş listesi ile oluşturulan yenidoğan çantasında bebek için yeterli eşya varsa bebek kıyafeti sepetten çıkarılabilir.

Lohusa Sepetine Konulacak Pijama Nasıl Olmalı?

Lohusa döneminde annenin kendisini konforlu hissedeceği pijama takımları tercih edilmeli. Lohusa süreci boyunca terleme oranı yüksek olan lohusa anne için en ideal kumaş türü, ter emici ve nefes aldıran yapısı sayesinde yüzde 100 pamuk veya pamuk karışımlı, ayrıca viskoz ve bambu gibi doğal kaynaklı oluyor. Dolayısıyla lohusa sepeti için lohusa pijama takımı seçimi yapılırken cilt dostu ve doğal kumaş tercih etmeye özen göstermek gerekiyor.

Bununla birlikte annenin bedenine göre seçim yapmak ve dar olmayan bir pijama takımı seçmek de son derece önemli. Eğer doğum sezaryen olarak gerçekleşecekse pijama takımının annenin karın bölgesini sıkmayacak şekilde olmasına dikkat etmek mühim. Bu doğum türü için pijama takımı yerine lohusa geceliği tercih etmek daha doğru bir seçim olabilir.

Lohusa Kadınlar için Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Gün içerisinde bebeğini pek çok kez emzirmek durumunda kalan anneler, emzirme sütyeni seçimi yaparken mutlaka kapları pratik bir şekilde açılan modelleri tercih etmeli. Özellikle sütyenin balensiz olması çok daha konforlu bir deneyim sunacaktır. Emzirme sütyeninin yumuşak yapıda ve pamuklu kumaştan üretilmiş olması da oldukça mühim. Aksi halde sentetik kumaştan üretilen emzirme sütyenleri terlemeye sebep olabileceği gibi rahatlığın önüne geçebilir.

Anne büyük göğüslere sahipse emzirme sütyeni seçiminde toparlayıcı özelliğe sahip modellere yönelmek daha uygun bir tercih olabilir. Bu sayede hem göğüslerdeki ağırlık azalabilir hem de anne kendisini çok daha iyi hissedebilir.

Lohusa Geceliği Nasıl Olmalı?

Lohusa gecelik takımı seçerken de pijama takımında olduğu gibi pamuklu kumaştan üretilen bir model almak gerekiyor. Esnek yapıda, terletmeyecek ve annenin cildinin nefes almasına yardımcı olacak lohusa gecelik takımları çok daha kullanışlı bir alternatif sunuyor.

Gecelik takımı seçimi yaparken kolaylıkla giyilip çıkarılabilen modeller tercih etmek de ayrıca önemli. Özellikle ilk günlerde düğmeli tasarıma sahip gecelik modellerinin tercih edilmesi annenin daha rahat giyinmesini sağlıyor. Eğer gecelik takımı önden düğmeli değilse, emzirirken kolaylık sağlaması için ayrılabilir cepli lohusa gecelik takımları tercih edilebilir.

Lohusa sürecine girmeden hamileliğinizin son günlerini keyfini çıkarmak için “Hamilelik” kategorimizdeki diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır.

Kaynaklar;