Sindirimi En Kolay 5 Besin!

Sindirimi En Kolay 5 Besin!

Bebeğinizin sindirim sorununa mucize 5 besinle çözüm bulmanız mümkün!

Sindirim sorunu ile sadece bebekler değil bir çoğumuz günlük hayatımızda karşılaşıyoruz. Ancak; halk arasında hazımsızlık olarak bilinen bu sorunu, hassas mide yapısı ile bebeklerin daha yakından hissettikleri de aşikar. Bebeklerde hazımsızlık sorunu ile baş etmenin birinci kuralı aç kalmamaktan geçiyor. Bu nedenle bebeğinizin özellikle katı gıdaya geçtikten sonra az miktarlarda ama sık sık beslenmesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Sindirimi kolay yiyecekler

Bebekler her besini sindirebilecek olgunlukta olmadığından her besini yedirmek doğru değildir. Katı mamaya başlayan bebeklerde lif tüketimi sindirimi hızlandıran önemli besinlerden biridir. Peki sindirimi kolay yiyecekler hangileri… İşte mucize 5’li:

1Pirinç

Kabuğu soyulmuş, lapa biçimindeki pirinç kolay sindirilir. Buna karşılık kabuklu pirinç lapası mide ve bağırsakları yorar ve gereksiz çok enerji harcatır. Mamalarınızda daha çok pirinç unu ve devam sütü kullanmanız bebeğiniz için en ideali olacaktır.

2Haşlanmış Sebzeler

Özellikle karnabahar, kabak ve havuç gibi sebzeleri haşlayarak ve püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Tüm bu sebzelerde bulunan fiber yapısı haşlandığı zaman bozuluyor. Dolayısıyla sindirim kolaylaşıyor

3Çorba

Et ya da tavuk suyuna çorbalar da yine sindirim açısından bebeğinizi dolayısıyla sizi rahatlata-­‐ cak gıdalar arasında. Bebeğinize çorbasını verirken içerisindeki sebzeleri ayıklar ya da bir blender yardımıyla tam bir püre haline getirirseniz sindirim sorunlarının tümüyle yok olduğuna siz de tanıklık edebilirsiniz.

Sindirimi En Kolay 5 Besin!

4Meyveler

Mevsimine göre pek çok meyve de yine bebeklerde sindirim kolaylaştırmada size yardımcı olacaktır. Kayısı lif bakımından göreceli olarak fakir bir meyvedir. Muz ise gaz sorunu çeken çocuklar ve bebekler için kurtarıcıdır. Bir başka mucize de kavun. Kavun da karpuza nispeten lifçe fakir bir gıda olarak bebeklere rahatlıkla elbette püre halinde verilebilir.

5Yumurta

Yumurta bebek beslenmesinin olmazsa olmazlarındandır. Ancak bebeklere yumurtayı vermeden önce alerjik reaksiyonları ölçmeniz gerekir. Bu dönemde 3 gün kuralını mutlaka uygulamalısınız. O da ilk yumurtasını yedirdikten sonra 3 gün beklemek ve alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemlemektir..

Bir süre bu kontrollere devam edin ve gözlemleriniz sonucunda yumurta vermeye devam edebilirsiniz. Ayrıca yumurtanın sindirimdeki yeri çok büyük olan bir besindir ancak doğru pişirildiğinde. Kaskatı bir yumurtanın sindirimi de bir o kadar zor ve sıkıntılı olacaktır. Besin değeri ve protein değeri en yüksek haliyle yemek en güzelidir. Yani orta derecede haşlanmış haliyle.

Elbette yumurtaları kırmadan önce yıkamayı sakın unutmayın.