Bebeklerde Sindirim Probleminde Tahıl Tüketimi

Bebeklerde Sindirim Probleminde Tahıl Tüketimi

Bebeklerde sindirim problemlerinin çözümü sanıldığı kadar zor değildir. Doğru besinlerle birlikte bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak mümkündür.

Bebekler sindirim problemlerini sık sık yaşar. Bu sorun ilk 6 aylık dönemde anne sütüne bağlı olabilir. Anne sütü ile her besinin özel bir süzgeçten geçerek bebeğe ulaştığı bir gerçek. Bebeğinizin alerjik bir reaksiyonu varsaki bu fıstık alerjisi gibi sık görülen bir alerji türü de olabilir emzirme döneminde çok daha dikkatli beslenmeniz şart. Yine bu dönemde her dönem olduğu gibi sigara, alkol ve kafein gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız da gerekmektedir.

Ancak bebeklerde sindirim sorununun emzirme döneminden daha çok katı gıdaya geçiş sürecinde ortaya çıkacağını da bilmeniz gerekiyor.

Sindirim Problemine Çare: Tahıllı Besinler!

Bebek ek gıdaya geçerken nelere dikkat edilmeli?

Genel kural şudur. Bebekler en az ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli. Katı gıdaya geçiş döneminde uyulması gereken bazı temel kurallar da var. Bunlar;

  • Sütünüz yetersiz ise devam sütü verilmeye devam edilmeli.
  • Bebeğiniz katı gıdaya geçiş yapsa da onun vazgeçilmez besini tabii ki anne sütüdür. Bu süre 2 yaşına kadar devam edebilir.
  • Geçiş besinleri olarak sebze ve meyve püreleri yanı sıra tahıllı besinleri tercih edebilirsiniz.

Tahıllı mamalar bu noktada ayrı bir önem arz ediyor. Tahıllarda bolca bulunan lif, bebeğin anne sütünden katı gıdalara geçişini kolaylaştırmada büyük rol oynuyor. Tahıllı gıdalar ayrıca sindirimi de kolaylaştırıyor.

Unutmayın! Sindirimi çok kolay olan anne sütünden katı gıdaya geçerken bebekte zorlanma ve huzursuzluk görülmesi çok normal. İşte tahıllı gıdalar bu noktada öneri listesinin ilk sırasında yer alıyor. Tahılla beslenen bebeklerde, bağırsak hareketleri daha düzenli oluyor, kabızlık ve ishal gibi durumlar çok daha az görülüyor.

Bunlara dikkat!

Bebeğinizin tanıştığı ilk katı gıda pirinç maması olacaktır. Bunları diğer tahıl grupları izler ancak buğday ürünleri konusunda biraz daha hassas olunması da fayda var. Çünkü buğday, küçük bebeklerde alerjik reaksiyona yol açabilir .

Beğen
Kaydet