Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimi

Uyku eğitimi, bebeğinize uykuya dalma ve tüm gece uykuda kalabilme becerisini sağlamak içindir.

Bazı bebekler düzenli bir uyku rutinini diğerlerine göre daha çabuk benimserler. Fakat pek çok bebek uykuya dalmada zorluk çeker. Bu durum uyanıp yeniden uykuya dalmada da kendini gösterir. Bu haftalarda bebeğinizi herhangi bir düzen için zorlamayın. Bebeğiniz birkaç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyduğundan bu periyodlarda uyanması da sağlıklı ve normaldir. Ağlamalarına ihtiyaç duyduğu şekilde karşılık verin, onu besleyin ve rahatlatın. Kendi sağlığınız ve sütünüz için, onun uyuduğu saatlerde siz de uyumaya gayret gösterin.

Ancak bu dönemde bebeğinizin biyolojik ritmini düzenlemek için, onu her gün aynı saatlerde uyutmaya çalışın. Gündüzleri aydınlık, geceleri karanlık ortamda yatırarak gece/gündüz farkını anlamasını sağlayabilirsiniz. Akşam uykusundan önce ılık bir banyo yaptırarak gece uykusu, yani uzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Tabii ki ilk üç ayda bebeğiniz gitgide geceleri daha çok, gündüzleri daha az uyumaya başlayacaktır. Bebekler bu süreçten sonra daha düzenli bir uyku alışkanlığı edineceklerdir.