Bebeklerin Uyanık Olduğu Saatlerde Neler Yapmalı

Bebeklerin Uyanık Olduğu Saatlerde Neler Yapmalı

Bebeğiniz 1 aylık olduğunda artık gündüzleri daha uzun süre uyanık kalmaktadır. Bu zamanı onun duyusal gelişimi için kullanabilirsiniz. Ona şarkılar söyleyebilir, müzik çalabilirsiniz.

Kendinizi bebek şarkıları ile sınırlamanıza da gerek yok. Elvis Presley’den Mozart’a pek çok beste ve şarkıyı deneyebilirsiniz. Müziği dinlerken bebeğinizin el, kol ve bacaklarını nasıl oynattığını, çıkardığı sesleri gözlemleyin. Zamanla bazı müzikleri daha çok beğendiğini, tercihlerinin şekillendiğini fark edeceksiniz.

Unutmayın, tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de sessizliğe, sakin ve tek başına kalmaya ihtiyacı vardır. Uyanık olduğu zamanlarda huzurlu ve sakin, hiçbir şey yapmadan, sadece etrafını gözlemleyerek kendi kendine kalabileceği zamanlar geçirmesine de izin verin.

Bebeğiniz konuşamıyor olsa da ifadeleriyle size bir şeyler anlatabilir. Onu izleyin ve hangi ifadesinin neyi işaret ettiğini keşfetmeye çalışın. Belki dudaklarını büzmesi kısa süre sonra altını değiştirmeniz gerekeceğini belirtiyordur. Unutmayın, bebeğinizin kendine özgü gelişim göstergeleri olacaktır, çünkü tüm bebekler eşsizdir!