Bebeklerde Uyku: Bebeğinizin Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku: Bebeğinizin Uyku Düzeni

Uyku, bebeklerin gelişiminde çok önemli bir yer kaplar.

Çünkü bebekler, özellikle gece uykusundayken büyüme hormonu salgılarlar ve düzenli bir uyku rutini oluşturmak bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Birçok bebek doğduğu günden itibaren uykuya dalmakta sorun yaşar. Her anne bebeğinin yeterli ve düzenli bir uyku rutinine sahip olmasını ister. Ancak burada ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, uyku rutini oluşturmaya başlamadan önce bebek için uygun ortamın hazırlanmasıdır.

Bebeğinizin rahat ve kaliteli uyuyabilmesi için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bebeğinizin rahatça uyuyabilmesi için önce uyuduğu odanın sıcaklık ve nem derecesi iyi ayarlanmalıdır. (Bebek odasının İdeal Nem Ortamı yazımıza göz atabilirsiniz.)
  • Bebeğin uyuyacağı yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır.
  • Bebeğinizin yatağı korunaklı olmalıdır.
  • Bebeğinizin giysileri ve battaniyesi çok kalın olmamalıdır.
  • Mümkünse bebek odası için evin gürültüden en uzak ve az ışık alan odası seçilmelidir.

Bebeğinizin sağlıklı uyuyabilmesi için tüm şartları yerine getirdiğiniz halde bazı özel durumlarda uyku düzeni bozulabilir. Bebeğinizin uyku düzenini bozan nedenler,

  • Hastalık
  • Gaz sancısı
  • Diş çıkarma
  • Uyuduğu ortamın değişmesi
  • Evdeki huzursuz ortam ya da alışılmışın dışında kalabalık bir ortam

Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk yıl uyku düzeni dönemsel olarak farklılık gösterir. Peki, 12 aylık bu yolculukta sizi neler bekliyor?

0-6 Aylık Bebeklerde Uyku

Yeni doğan bebeğiniz ilk haftasında neredeyse günde 17 saati uyuyarak geçirir. Sadece acıktığında ya da altını kirlettiğinde uyanacaktır. Yeni doğan bebeğinizi kundaklayarak onun kendini güvende hissettirebilir ve bu sayede rahat bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. 3. Aydan sonra bebeğinizin ihtiyacı olan uyku saatleri 14-16 saat arası olacaktır. Yeni doğan bebeklerin uyku düzenine dair detaylı bilgi için, Yeni Doğanlarda Uyku Düzeni yazımızı inceleyebilirsiniz.

6-12 Aylık Bebeklerde Uyku

6. ayını dolduran bebeğinizin günlük uyku ihtiyacı 13-15 saattir. İlk aylarda 3-4 saat aralıklarla uyanan bebeğiniz, 6. aydan sonra 6-7 saat kesintisiz uyumaya başlar. Bu aylar bebeklerin en çok diş çıkardığı dönem olduğu için uykuma alışkanlıklarının bozulmaya başlaması normaldir. Diş çıkarma dönemini tamamladığında bebeğiniz normal uyku düzenine dönecektir. 6-12 aylık bebeğinizin uyku düzeni hakkında daha fazla bilgi almak için, 6-12 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni yazımıza göz atabilirsiniz.

13-24 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Bu dönemde bebeğiniz için günde 10-12 saat uyumak yeterli olacaktır. Yaşını dolduran bebeğiniz için artık uyku eğitimine başlamanın vakti geldi. Bebeğinizin uyku eğitimine dair bilmeniz gerekenler, 13-24 Ay Çocuklarda Uyku Düzeni yazımızda.

Bebeklerde Uyku Saati Tablosu

Yaş Gündüz Uyku Süresi Gece Uyku Süresi Günlük Toplam Uyku Saati
Yeni Doğan Düzensiz 8-9 Saat 14-18 Saat
3-6 Ay 2-3 Saat 6-8 Saat 13-15 Saat
6-9 Ay 1-2 Saat 6-8 Saat 11-14 Saat
9-12 Ay 1-2 Saat 8-10 Saat 12-14 Saat
13-24 Ay 1-2 Saat 8-10 Saat 10-12 Saat
Beğen
Kaydet