Beslenme Süreci ve Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Beslenme Süreci ve Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Bebeklerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek her anne için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte annelerin yaşayabileceği problemler üzerinden etkili çözümler içeren bir yazı derledik.

Öncelikle gözlem gücünüz ve hisleriniz etkili. Bir anne her şeyin doğrusunu bilir ya da hisseder. Eğer siz de bebeğinizin sağlıklı geliştiğini, herhangi bir sindirim problemi yaşamadığını gözlemliyorsanız ve doktorunuz da sizinle aynı fikirdeyse 6. aydan itibaren de katı gıdalara başlayabilirsiniz.

Bebeğim ek gıdaya ne zaman başlamalı?

Bebeğin en az altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini 2001 yılında alınan kararla birlikte hem Dünya Sağlık Örgütü hem Amerikan Pediatri Akademisi ve hem de UNICEF öneriyor. Yani ek gıdaya 6. aydan önce geçmemeniz gerekiyor. Zaten bebekler de bazı hareketleriyle ek besinlere geçmeye hazır olduklarını gösterebiliyor. Bebeğinizin ek gıdalara başlamaya hazır olduğunu gösteren temel ipuçları şöyle…

  • Başını iyi tutabiliyor, destekli oturabiliyorsa,
  • Yemek gördüğünde ilgi gösteriyor, başıyla takip edebiliyorsa,
  • Ağız hareketlerine bakarak bebeğinizin kaşığa hazır olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Beslenme Süreci ve Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Ek gıdaya nasıl geçiş yapmalıyım?

  • İlk zamanlarda bebeğinizden çok fazla yemesini beklemeyin. Ona tatları tanıması ve yemek yeme rutinine alışması için zaman tanıyın. Bol bol anne sütü vermeyi de ihmal etmeyin.
  • Bebeğinizin sebze ve meyvelere alışrırken sindirimi en kolay ve alerjik reaksiyon riski taşımayan sebze ve meyveler seçmelisiniz. Alışrma döneminde vereceğiniz her gıdayı tek tek tarıp, zamanla farklı sebze ve meyve karışımlarına geçiş yapmalısınız.
  • Bebeğinizi mevsiminize uygun beslemeye önem gösterin. Sebzeleri içme suyu kullanarak, yumuşayana dek pişirin ve bebeğinizin ek gıdaya geçiş besinlerini her gün günlük olarak tekrarlayın.
  • Pürelerinizi bebeğinizin rahatça yutabileceği kadar kıvamlı olmasına dikkat edin. Ancak çok da ka kıvamda olmamalı.
  • Ek gıdaya geçişin başlangıç sebze ve meyveleri havuç, patates ve kabak olabilir. Sonraki aylarda mamalarınızda yavaş yavaş brokoli, kereviz ve balkabağı kullanabilirsiniz.