Bebek Beslenmesinde Tahılların Önemi

Bebek Beslenmesinde Tahılların Önemi

Tahılların bebeğiniz için yararlı bir besin grubu olduğunu biliyor muydunuz?

Bebek ve çocuk beslenmesinde tahıl tüketimi, daha doğru bir söylemle bilinçli ve sağlıklı seçilmiş tahılların tüketimi çok ama çok önemli. Bunun birkaç temel nedeni var. En başta tahılların içeriğinde saklı mucizeler geliyor. Tahıllar lifler ve B vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda demir alımını da arttırırlar. Buna ek olarak tahılların temel karbonhidrat kaynağı olduğu da bilinmektedir.

Bugünlerde tahıl deyince akla gelen ilk konulardan bir tanesi kuşkusuz gluten. Gluten bir tahıl proteini ve bu protein reaksiyona neden olabiliyor. Dolayısıyla tahılları glutenli ve glutensiz olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Glutenli tahıllar; buğday, arpa, bulgur, kuskus, yulaf, çavdar ve irmik… Glutensiz tahıllar ise pirinç, kinoa, soya, patates, mısır ve nohut olarak özetlenebilir.

Beslenmede Tahılların Önemi

Ek gıdaya başlarken kullanacağımız ilk tahıllar nelerdir?

Ek gıdalara başladığımız zaman bebeğimize vereceğimiz ilk tahıl mutlaka pirinç olmalı. Çünkü pirinç tüm dünyada bebek beslenmesindeki en güvenli kabul edilen tahıl olarak biliniyor. Bebeğiniz 6’ncı ayına girdiğinde pirinci sebze çorbasına ekleyerek katı gıdaya geçebilirsiniz.

Peki, organik mi, beyaz pirinç mi kepekli mi? Bunlar hep akla gelen sorular. 6 aylık bebeklerde doğal beyaz pirinçle beslenmeye başlamak en uygun olanı. Ama bebek büyüdükçe, 7. aya doğru bulgur da kullanılabilir. Aynı zamanda 6 aylık olduğu zaman ile birlikte de bebeklere un ve unlu gıdalar yani ekmek verilmeye başlanabilir.

Ek gıdalara geçişte Cicibebe tahıllı bisküviyi de bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Gluten alerjisi!

Gluten alerjisi önemli bir sorundur. Cilt reaksiyonları veya hazımsızlık gibi dertler gluten alımıyla birlikte baş gösterebilir. Bu yüzden bebeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer bebeğinizde gluten alerjisi varsa o zaman yine en iyi çözüm pirinç olabilir.

Bunun sebebi, pirinç glütensiz en değerli besinlerin başında gelmesidir. Aynı şekilde kinoa da yine glutensiz ve çok besleyici bir başka besindir.