Bebekler İçin İlk Yardım

Bebekler İçin İlk Yardım

Bebeğinizin başına gelebilecek herhangi bir durumda ne yapacağınızı gerçekten biliyor musunuz? Öğrenmenin tam vakti!

Ne kadar dikkatli olursanız olun gerek bebeklerin gerekse de çocukların başına kaza gelebilir. Yaralanma, kesik, yanma vb… Kuşkusuz böyle bir durumla karşılaşmayı hiç bir anne istemez. Ancak olası acil müdahale gereken durumlara karşılık hazırlıklı olmakta fayda var. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman yapacağınız ilk iş, soğukkanlılığınızı kaybetmemek olacaktır.

bebekler-icin-ilk-yardim.jpg

İşte bebeklerde ilk yardıma dair bilmeniz gerekenler:

Bebeklerde en sık karşılaşılan kazaların başında, küçük nesneleri ağzına alırken soluk borusuna kaçırdığı yabancı cisimler geliyor. Özellikle emekleme döneminde, çocuklar ufak cisimleri burun ve ağızlarına götürebilirler. özellikle ede yaşayan yaşlıların tansiyon gibi ilaçları varsa ve bu ilaç yere düşmüşse; tableti yutan bebeğiniz için bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamanın tek bir yolu vardır. O da tedbirli olmak!
Eğer buruna kaçan bir cisim söz konusuysa , yapılması gereken ilk iş bir hastanenin acil servisine başvurmak olmalıdır. Çünkü bilinçsiz müdahale ile daha derine itilebilen yabancı cisimler boğulmaya yol açabilir. Bebeğinizi elektrik çarparsa sakın dokunmayın ve önce şalteri kapatın. Ardından bebeğinizin yanına gidin ve solunumuna ve nabzına bakın. Başını gövdesinden aşağıda, ayaklarını ise kalp hizasının üzerinde tutarak ambulansı arayın.
Bebekli evler ile diğer evler birbirinden keskin çizgilerle ayrılır. Bebekli evlerde, her tür yanıcı, yakıcı ve kesici madde ile yutmaya neden olabilecek cisimler, ilaçlar ve kimyasal maddeler çocukların ulaşabilecekleri yerlerden uzak tutulmalıdır.
İlkyardım önemli bir konudur ve eğitimli kişiler taraQndan yapılmalıdır. En basit haliyle bir ilk yardım çantasında; gazlı bez, tentürdiyot, yara bandı, pamuk, makas, oksijenli su olmalıdır.
Beğen
Kaydet