Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bebekler hastalıklara açık olurlar ve hızla bağışıklık sistemlerini geliştirmek gerekir.  İyi de nasıl? Detaylar yazının devamında.

Kış aylarında üst solunum enfeksiyonları hastalıkları artar. Henüz bağışıklık sistemi oturmamış çocuklarsa bu tip hastalıklara çok hızlı yakalanırlar. Aslında bağışıklık sistemi daha anne karnındayken oluşuyor. Bebeğe anne karnındayken geçen antikorlar sayesinde bağışıklık sisteminin temelleri oluşuyor.

Doğumdan hemen sonra da ikinci silah devreye giriyor: anne sütü. Bebeğin savunma sistemini daha da güçlendiriyor. Yine de tüm bu gerçeklere rağmen zaman zaman bebeklerde bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor. İşte o zayıflamaya karşı alınabilecek tedbirler var.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Kurallar

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için 4 temel kaynak vardır;

  • Bebeğinizin mutlaka sağlıklı beslendiğinden emin olmalısınız. Bu, onun bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Her besin gurubundan dengeli beslemeli ve abur cubur gibi gıdaları hayatına sokmamalısınız.
  • Düzenli ve yeterli uyku, ikinci temel kaynaktır.
  • Bebeğinize 12 ila 16 saat uyku yeterli olacaktır. Bebeğiniz ne kadar aktifse, o kadar sağlıklıdır. Yani gün içinde enerjilerini harcamaları, onun daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • En önemlisi de mutluluktur. Mutluluk, sağlıkta önemli bir yere sahiptir.
Beğen
Kaydet