Bebeklerde Gece Uyanma Sebepleri

Bebeklerde Gece Uyanma Sebepleri

Bu dönemde bebeğinizin toplam gece uyku süresi 10—11 saat arasında ve gündüz toplam uyku süresi 4—5 saat arasında olmalıdır.

Bebekler 4. aydan itibaren, gündüzleri yeterli kaloriyi alıyorlarsa, gece beslenmeden 8 saat kesintisiz uyku uyuyabilirler. Gece beslenmesini kesmek anneler için zorlu bir süreçtir. Doktorunuzun onayını aldıktan sonra, bir süre kararlı davranır ve gece beslenmesini ortadan kaldırırsanız çocuğunuzun kilo kaybetmeyeceğini, gündüz beslenmelerinin çok daha iyi olacağını göreceksiniz.

Ancak bu konuda bebeğinizin kilo ve boy gelişimini aylık olarak takip eden doktorunuzun tavsiyesi en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin gelişimine göre, gece beslenmesini kesmek 7-8. aylara da bırakılabilir.

Eğer bebeğiniz geceleri olması gereken saatlerden daha kısa uyuyorsa ve doktorunuz tarafından tespit edilen tibbi bir sorun yoksa, bu durumun sebepleri şunlar olabilir: Bebeğiniz kendi kendine uyumayı bilmiyordur, gece beslenmesi alışkanlığından kurtulmamıştır ya da yorgunluktan uyuyamıyor ve sürekli yorgunluğa bağlı olarak uyanıyordur.

Beğen
Kaydet