Bebeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Bebeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Yenidoğan bebekleri için her konuda ilkleri deneyimlemek anne-babaları heyecanlandırır. Bebek tırnak kesimi, bebeğinize zarar verme korkusu nedeniyle sizi strese sokabilir. Bakımınıza muhtaç bebeğinizin minnacık parmaklarındaki tırnakları kesmek özen ve sabır gerektirir.

Bebeğinizin bakım rutininin bir parçası olan tırnak kesimi hem hijyen sağlar, hem de yaptığı el hareketleri nedeniyle bebeğinizin kendine zarar vermesini önler.

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?


Yenidoğan tırnak kesimi için sırt kısmı size dönük olacak şekilde bebeğinizi kucağınızda tutun. Bu şekilde kendi tırnaklarınızı kesiyormuş gibi bir pozisyon alarak bir elinizle bebeğinizin elini tutun, diğer eliniz ile de tırnaklarını kesin.

El tırnaklarını keserken oval, ayak tırnaklarını keserken düz bir şekilde kesmeniz gerekir. Oval kesilen ayak tırnakları, tırnak batmasına ve devamında iltihaba sebep olabilir.

Bebekler İçin Tırnak Makası Nasıl Olmalı?


Bebeğinizin tırnaklarını keserken üç farklı tırnak kesme aleti kullanabilirsiniz. Hangisi sizin için kolay ve pratik olacaksa onu tercih edebilirsiniz:

1- Bebekler için üretilmiş, kavraması kolay çıt çıtlı tırnak makası.

Bebekler için üretilmiş, kavraması kolay çıt çıtlı tırnak makası.

2- Törpü şeklinde tasarlanmış, tırnakları kesmek yerine törpüleyerek kısaltan cihazlar: Bu cihazı, bebeğinizin tırnaklarını, tırnak makası ile kestiğiniz halde sivri kalan kısımlarını törpülemek amacıyla da kullanabilirsiniz.

Tırnakları kesmek yerine törpüleyerek kısaltan bebek tırnak törpüsü

3- Uç kısmı küt olan, tırnak kesme makasları: Bu makaslar uçları sivri olmadığı için tırnağa zarar verme riski nispeten daha azdır.

Uç kısmı küt olan, bebek tırnak kesme makasları

Yenidoğan Bebeğin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?


Bazı bebeklerin tırnakları çabuk uzar. Bebeğinizin el tırnaklarını uzun bulduğunuz anda kesebilirsiniz. Bu durum, bebeğinizin dünyaya geldiği ilk haftasına bile denk gelebilir. Ayak tırnaklarını da ilk bir ay içinde uzun bulduğunuz zaman kesebilirsiniz.

Bebeklerin Tırnaklarını Keserken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


  • Bebeğinizin huysuz olmaması için; karnı tok, gazı çıkarılmış, uykusunu almış ve altı değiştirilmiş olması gerekir.
  • Tırnak makasının kişisel bir eşya olduğunu unutmayın. Aldığınız ürünün paslı olmamasına dikkat edin.
  • Bebeğiniz uygun bir pozisyonda ise tırnaklarını uyurken kesmeyi de tercih edebilirsiniz.
  • Kesim esnasında, dikkatini verebileceği bir oyuncak ile oyalayabilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Önlenir?


Ayak tırnaklarının fazla uzaması ve yanlış kesimi batığa sebep olabilir.

  • Bebeklerinizin ayaklarını sıkacak çoraplar giydirmeyin.
  • Ayakkabı giydirmek için acele etmeyin ve yürüme yaşı gelince yumuşak dokulu, ayağının rahat edebileceği modeller seçin.
  • Ayak tırnaklarının uzunluğunu takip ederek çok uzamasına izin vermeden kesin.
  • Çok dipten kesmemeye özen gösterin.
  • Kesimden sonra sivri kalan kısımları törpülemeyi unutmayın.

Bebeklerde Tırnak Bakımı Neden Önemlidir?


Bebeğinizin elleri sürekli hareket halindedir. Gün içinde birçok nesneye dokunur. Bu esnada tırnaklarında biriken mikroplar hastalıklara davetiye çıkarır.

Tırnakları kesmekten korkan bazı ebeveynler, bebekler yüzünü çizmesin diye eldiven giydirmeyi tercih edebilirler. Oysa bebekler ellerini aktif olarak kullanırlar. Emzirirken elleri bedeninizde gezer ve size dokunmaları aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Ayrıca eldiven kullanmak hareket kabiliyetini kısıtladığı için motor gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Uzun tırnaklarla yüzünü ve gözünü çizebilir. Yüzdeki çizikler zamanla hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Gözüne verebileceği olası bir zararı önlemek için tırnaklarını kesmek gerekir.