Keşif Dönemi ve Güvenlik

Keşif Dönemi ve Güvenlik

Bebeğiniz her geçen gün büyüyor ve iletişiminiz artıyor. Bu paylaşım giderek daha da keyifli zamanlar geçireceğinizin en güzel işareti.

Bebeğiniz 7 aylık olduğunda artık isteklerini ağlamadan da anlatabilmeyi becerebildiğini görebilirsiniz. Süt istiyorsa biberonunu görmesi, acıktığında yemeğini hazırlıyor olmanız onu mutlu edecek. Neşeyle ellerini, kollarını, ayaklarını sallamasına sebep olacaktır.

Bebeğiniz artık yavaş yavaş her şeyi keşfetmek isteyecek. Dikkatini çeken nesnelere uzanmayı, onları eline almayı, incelemeyi ve nihayetinde de ağzına sokmayı deneyecek. Nesneleri çok iyi kavrayabilmeye, işaret parmağını küçük delikleri, küçük yerleri araştırmak için kullanmaya başladı bile…

Bebeğiniz 7. ay itibarı ile ilgisini çeken eşyaları gösterebilir. Bunu fark ederseniz o eşyayı alıp bebeğinize gösterin ve ne olduğunu, özelliklerini, ne işe yaradığını ona anlatın. Eline verebileceğiniz bir nesneyse bebeğinize uzatıp almasına ve incelemesine olanak tanıyın. Bu keşif dönemi önemli bir dönemdir. Bebeğinizin güvenliği için evinizi bebeğinize uygun bir hale getirmeniz de önemli. Henüz yürüyemediği için, sadece uzanabileceği yerlerdeki kırılabilir ve tehlikeli eşyaları kaldırmanız şimdilik yeterli.

Bu dönemde bebekler için ilk yardım hakkında bilgilenin ve mümkünse bununla ilgili eğitimlere katılın. Bebekler için ilk yardım hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Beğen
Kaydet