Sıcak Çarpması ve Alınacak Tedbirler

Sıcak Çarpması ve Alınacak Tedbirler

Sıcak çarpması adı üzerinde bir yaz hastalığıdır ve ciddi bir sorundur.

Doğrudan gün ışığı altında gereğinden çok kalanlarda görülür. Özellikle de çocukları güneşten korumak gerekir. Çünkü gün ışığını fazla alan vücudun ısı dengesi bozulur. Kendini şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş şeklinde gösterir.

Güneş çarpmasında neler yapılmalıdır?

Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılacak ilk ve önemli iş, çocuğun ateşini düşürmek olmalıdır. Bunun en pratik yolu ise ılık banyodur. Yine böyle bir durumda çocuğun üzerindeki giysileri bol ve ince giysilerle değiştirmek yerinde olacaktır.

Çocuğun hava alan bir yerde olması da önemlidir. Ancak alınan tüm bu tedbirlere rağmen şikayetler geçmiyorsa, en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Güneş çarpmasına karşı nasıl önlemler alınmalıdır?

Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten uzak kalmaktır. Vücudunuzun aşırı ısınmasına asla izin vermeyin. Böyle durumlar için şapka kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş altında uzun süre kalmamaya ve kalın giysiler giymemeye dikkat etmelisiniz.

Unutmayın, güneş altındayken bol bol su içmelisiniz. Özellikle ayran ve maden suyu gibi tuzlu içecekler vücudun sıvı ve tuz kaybını önler.

Güneş çarpmasında yapılmaması gerekenler nelerdir?

Eğer bilinci kapalıysa, hiçbir şey yedirmeyin ve içirmeyin. Havale geçiriyorsa, ağzına herhangi bir şey sokmadan, yan yatırarak hava yolunu açın ve en yakın acil birime götürün.

Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır