Beslenme ve Uykuda Yeni Bir Dönem

Beslenme ve Uykuda Yeni Bir Dönem

Çocuğunuz büyüdükçe eskiden yediği yiyeceklere itiraz etmeye, geceleri daha fazla uyanmaya başlayabilir.

Giderek daha aktif olan çocuğunuzun bu dönemde daha az yemek yemeye başlaması çok normal. Bu sizi endişelendirmesin. Büyüme hızı da ilk bir seneye göre bir miktar daha yavaştır. Bu yüzden eskisi kadar iştahlı olmayabilir. Size düşen bu dönemde öğünlerini, sağlıklı ve saatleri düzenli olarak sunmak. Ne kadar yiyeceğine bırakın kendisi karar versin. Bir öğün az yerse büyümesinde bir aksaklık olmayacaktır. Yemedi diye beslenme düzenini değiştirmeyin veya ona abur cubur vermeyin. İştahsızlık hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Şimdiye kadar dişleri yüzünden uykuları bozulan çocuğunuz artık rüyalar da görmeye başlıyor. Kötü rüyalar ise bu dönemde gece uyanmalarını arttıracaktır. Çocuğunuzun gece uykusuna her gün aynı saatte ve huzurla yatmasını sağlayın. Uykudan önce ona hafif bir müzik dinletebilir ya da sevdiği masalları okuyabilirsiniz. Uyku öncesi kısa bir ılık duş ve bebek yağı ile masaj yapmanız da onu rahatlatacaktır. Kafa masajı için, parmak uçlarınız bebeğin kaşlarına gelecek şekilde bebeğinizin kafasını arkadan kavrayın.

Bebeğinizin kafasını arkaya doğru hafifçe sıvazlayın. Daha sonra baş parmaklarınızı alnına getirip dışarı doğru hafifçe doğru bir çizgi şeklinde sıvazlayın. Karın ve göğüs masajı için: bebeğinizin göğsünden aşağı doğru kürek çeker gibi bir eliniz diğerini takip edecek şekilde masaj yapın. Her iki elinizin parmak uçları göğsünde iken her iki elinizi memeler etrafında ellerinizi kaldırmadan yukarı ve dışarı merkeze doğru hareket ettirin.