Çocuğum Yemek Seçiyor mu Diyorsunuz?

Çocuğum Yemek Seçiyor mu Diyorsunuz?

Çocuğunuz bir gün sebzelere bayılıyorken ertesi gün tabağından itip kakıyor mu? Ya da sürekli aynı yemeği mi yemek istiyor? Kaygıyı bir kenara bırakın, aklınızdaki soruları tüm detaylarıyla yanıtlamak için buradayız!

Çocukların yemek konusundaki seçicilikleri pek çok ebeveynin karşılaştığı zorluklardan biri. Öyle ki ailelerimizin minik üyeleri bir gün bir besini yemeyi reddederken ertesi gün ilginç bir şekilde onu zevkle tüketebiliyor. Peki, bu seçiciliğin arkasında ne yatıyor dersiniz? Çocuklarda yemek problemi sadece damak zevkiyle mi sınırlı, yoksa farklı nedenlere mi dayanıyor? Hadi öğrenmeye!

Çocukların Yemek Seçme Nedenleri

Çocukların Yemek Seçme Nedenleri

Çocuğunuz gelişiyor, büyüyor ve enerjik görünüyorsa sağlığını sürdürmek için yeterince yemek yiyor demektir. Buna rağmen çocukların tek tip ya da az çeşit gıdayla beslenmeleri sağlıklı gelişimleri için yeterli değil. Proceedings of the Nutrition Society adlı akademik dergide yayınlanan bir makaleye göre çocukların yemek seçmesinin altında aşağıdaki nedenler yatıyor:

Doğum Öncesi Faktörler

Yapılan araştırmalara göre annenin yaşından tütün ürünü kullanımına kadar birçok faktörün, çocuğun yemek seçme davranışıyla ilişkisi bulunuyor. Bazı uzmanlara göre annenin hamilelik sürecinde tükettiği besinler de çocukların seçici yemek davranışı göstermesine neden olabiliyor.

Erken Yaşta Gözlemlenen Fizyolojik Faktörler

Seçici yeme eğilimi gösteren bebeklerin daha öncesinde emme alışkanlıklarında da farklılıklar olduğu belirtiliyor. Erken yaşta ek gıdaya geçiş ve emzirme süresinin kısalığı çocukların yemek seçmesiyle ilişkilendiriliyor.

Aile ve Çevresel Etkiler

Aile içi dinamikler de çocukların yemek seçmesi üzerinde etkili faktörlerden biri. Örneğin; aile içindeki olumlu veya olumsuz yeme alışkanlıkları ve kardeşlerin de yemek seçmesi gibi durumlar çocukların davranışlarını etkiliyor.

Duygu Durumu ve Psikoloji

Çocuğun ve annenin duygusal durumu da çocuğun yeme davranışının şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Örneğin; aşırı duyarlı bir annenin özelliklerinin çocuğuna yansıması sonucu çocuk da seçici yeme davranışı sergileyebiliyor.

Ebeveyn Tutumları

Ebeveynlerin beslenmeyle ilgili baskı ve endişesi çocuğun seçici yeme davranışını tetikleyebiliyor. Daha pozitif yaklaşan ve baskı uygulamayan annelerin çocukları sebze ve meyveleri daha kolay tüketme eğilimi gösteriyor.

Hiçbir Şey Yemeyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Hiçbir Şey Yemeyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Paediatr Child Health tarafından yayınlanan bir makaleye göre yemek yemeyi reddeden çocuklar için izlenmesi gereken aşağıdaki gibi birtakım adımlar bulunuyor:

Baskıdan Kaçının

Utah Üniversitesi bünyesinde yayınlanan bir rehbere göre çocuğun seçtiği yemek miktarı beynin iştah merkezi tarafından kontrol ediliyor. Çocuklarda iştahsızlığın onları hasta edeceğinden endişelenseniz de seçimi ona bırakmalısınız. Çocukları yemek yemesi için tehdit etmek veya cezalandırmak tam aksine yemek yemeyi stresli bir deneyim haline getirecektir. Bu nedenle yemek zamanında sakin ve pozitif bir turum sergilemeyi tercih edebilirsiniz. Çocukları yemek yemeye zorlamak veya ikna etmek yerine onlara bu aktivitenin keyifli olduğunu hatırlatabilirsiniz.

Farklı Gıda Seçenekleri Sunun

Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını ve damak zevkini tanımak son derece önemli. Çocuğunuzun severek tükettiği gıdaları aklınızda tutarak bu lezzete benzeyen seçenekler sunabilir ve yeni tatlar keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. En başta her bir yiyeceği küçük porsiyonlar halinde vererek işe başlayabilirsiniz.

Örnek Olun

Takdir edersiniz ki ebeveynler çocukların davranışlarını belirleyen en önemli rol modeller. Bu nedenle düzenli beslenme alışkanlıkları geliştirerek ona örnek bir beslenme modeli sunabilirsiniz. Örneğin; sebze ve meyve tüketimini artırarak çocuğunuza bu besinlerin değerini öğretebilirsiniz.

Yemeği Birlikte Hazırlayın

Çocuklar yemek hazırlama sürecine dahil olduklarında yiyeceklere daha olumlu tepkiler gösterebilir. Onlarla birlikte yemek hazırlayarak bu süreci eğlenceli ve öğretici bir deneyim haline getirebilirsiniz. Böylelikle ona yalnızca yemeklerin nasıl hazırlandığını değil, aynı zamanda besinlerin insan vücudu için ne kadar önemli olduğunu da anlatabilirsiniz.

Seçici Yeme Bozukluğu Nedir?

Seçici Yeme Bozukluğu Nedir?

Clinical Child Psychology and Psychiatry adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre seçici yeme bozukluğu, bebeklik döneminden sonra ve orta çocukluk döneminde görülen anormal yeme davranışı olarak tanımlanıyor. Vakaların çoğunda seçici yeme sorunları çözüme kavuşsa da önlem alınmadığında çocuklar yetişkinliğinde de yemek seçmeye devam edebiliyor.

Çocuklarda Seçici Yeme Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Çocuklarda Seçici Yeme Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri kuruluşuna ait bir rehberden alınan bilgilere göre, seçici yeme bozukluğunu düzeltmek için yapılması gerekenler şu şekilde:

Çocuklarda Seçici Yeme Bozukluğunu Düzeltmek için İpuçları
Çocuğunuzu asla yemeye zorlamamalısınız.
Bunun geçici bir dönem olduğunu kendinize sık sık hatırlatmalısınız.
Çocuğunuzun yemesini istediğiniz yemeği önce siz yemelisiniz.
Yiyeceklerle tabaklarda komik yüz ifadeleri oluşturarak çocuğunuzu eğlendirebilirsiniz.
Çocuğunuzun seveceğini düşündüğünüz yiyecek seçeneklerine ağırlık vermelisiniz.
Çocuğunuzun yemediği yiyecekleri de pişirmekten ve sunmaktan vazgeçmemelisiniz.
Çocukları alışverişe ve yemek hazırlığına dahil ederek onu motive edebilirsiniz.
Taze meyveleri çocuğunuzun görebileceği yerlerde konumlandırarak ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun beslenmesi hakkında detaylı bilgi edinmek için Çocuk Beslenmesinde Yapılan Yanlışlar adlı içeriğimize göz atmayı unutmayın!


*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Çocuğunuzun beslenme sorunlarının tanı ve tedavisi için muhakkak uzman bir hekime danışmalısınız.

Kaynaklar;

Beğen
Kaydet