Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Çocuğunuz büyüdükçe sosyal ortamlarda daha çok bulunur ve daha fazla insanla temas eder.

Bu dönemde virüs ve mikroplarla daha fazla tanışacağı için bağışıklık sisteminin güçlü olmasına dikkat edin. İşte bağışıklığın güçlendirilmesi için faydalanacağınız gıdalar:

Kayısı,betakaroten ve A vitamini açısından güçlü bir yiyecek. A vitamini hücre gelişiminde çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve soğuk algınlığına karşı savaşır.

Ceviz, Omega 3 yağ asidi açısından en zengin yiyeceklerdendir. Omega 3 de bağışıklık sistemini en çok güçlendiren besinlerden biridir. Günde bir-iki tane ceviz tüketen çocuğunuz, grip ve soğuk algınlığına karşıçok daha dirençli olur.

Sarımsak doğal bir antiviraldir, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde çok işe yarar.

Su ise, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır, toksinleri vücuttan atar. Sadece hastayken değil, sağlıklıyken de bol su içen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olurlar.

Bağışıklığı güçlendiren vitaminler listesinin en başında ise C vitamini gelir. Bu yüzden tam bir C vitamini deposu olan kiviyi de alışveriş listenizden eksik etmeyin.

Selenyum da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkili bir mineraldir. Çocuğunuza verebileceğiniz en uygun selenyumlu gıdalardan biri esmer pirinçtir. Esmer pirinç unundan muhallebiler yapabilir, sebze çorbalarına esmer pirinç katabilirsiniz.

Bebeğinizin ihtiyacı olan vitaminler hakkında detaylı bilgi için tıklayın.