Kim West Uyku Eğitim Metodu

Kim West Uyku Eğitim Metodu

Bebeğinizin uyku düzeninin henüz oturmadığı zamanlarda sırf uykuya dalması için uyguladığınız geçici yöntemler yanlış olabilir. Peki bebeğinizin yatakta huzurlu ve düzenli uyuyabilmesi için ne yapmalısınız?

Bebeğinizin kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeniyle gelişim sürecini tamamlayabilmesi için uyku eğitimleri giderek önem kazanmaya başladı. Bebeğinize uyku eğitimlerivermeye 6. ay itibarıyla başlayabilir, bu süreçte anne ve bebek için en uygun uygulamalardan biri olarak bilinen Kim West uyku eğitim modelini deneyebilirsiniz.

Kim West uyku eğitimi, 6 ayın üzerindeki çocuklar için önerilen bir yöntemdir. Bu yöntemle bebeğinizi uykudan önce emzirmek, sallamak gibi uyku için alışkanlık haline gelmiş davranışlardan vazgeçirebilir ve bebeğinizin kendi kendine huzurla uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kim West Eğitim Metodu Nedir?

“The Sleep Lady ile İyi Uykular, Tatlı Rüyalar” kitabıyla Kim West, ebeveynler için etkili bir uyku planı oluşturmalarına yardımcı oluyor. Kim West eğitim metodunun en önemli özelliği, bebeğinizin ağlamadan kendi kendine düzenli bir şekilde uyuyabilmesine olanak sağlamasıdır.

Kim West Uyku Eğitimi Nasıl Uygulanır?

  • Uygulamaya bebeğinizin gündüz uykusunu iyi aldığı bir günün akşamında başlayın.
  • Işıkları kapatın, bebeğiniz henüz uyumamışken onu yatağına yatırın ve bebeğinizin yakınında oturun.
  • Kim West eğitim metodunda 3 gün temeli önemlidir.
  • İlk 3 gün bebeğinizin güvenle uyumasını sağlamak için bebeğinizin yatağının yanı başında oturmanız gerekmektedir.
  • Böylece bebeğiniz sizi görerek uyuyacak ve uyandığı zamanlarda yine sizi yanında görebilecek.
  • Bu süreçte bebeğiniz uykuya dalana kadar belirli aralıklarla sevebilirsiniz fakat uykuya daldığını hissettiğiniz anda elinizi geri çekmelisiniz.
  • İlk 3 günün ardından her 3 günde bir bebeğinizin yanından kontrollü bir şekilde uzaklaşmalısınız.
  • Bu noktada sandalyenizi ilk 3 günün ardından adım adım uzaklaştırarak konumlandırabilirsiniz. Örneğin bir 3 gün yatak ile kapı arasında, diğer 3 gün oda kapısının yanında, diğer 3 gün bebeğinizin sizi göremediği ama duyabildiği bir konumda.
  • Siz uzaklaşmaya başladığınızda bebeğiniz uyanıp ağlamaya başlarsa hemen onun yanına gitmeli ve güven vermelisiniz.
  • Eğer bebeğiniz çok ağlarsa kucağınıza alabilirsiniz ama kucağınızda uyumasına izin vermemelisiniz. Biraz sakinleştikten sonra yatağına tekrar yatırmalısınız.

Sabredin, Sonuca Ulaşın

Kim West uyku eğitimi her 3 günde bir kontrollü uzaklaşmanızı istediği için biraz uzun sürebilir. Bu durumda biraz sabretmeniz ve adımları doğru uygulamanız çok önemli. Bu uyku eğitimiyle bebeğiniz sizi görecek ve yanınızda olduğunu bildiği için güvenle uyumayı gün geçtikçe alışkanlık haline getirecektir.

Kaynak: “Kim West, Sleep Lady”

Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır