Kim West Uyku Eğitim Metodu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kim West Uyku Eğitim Metodu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bebeklerin kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeniyle gelişim sürecini tamamlayabilmesi için uyku eğitimleri giderek önem kazanıyor. Bebeğinize uyku eğitimleri vermeye altıncı ay itibarıyla başlayabilir, bu süreçte anne ve bebek için en uygun uygulamalardan biri olarak bilinen Kim West uyku eğitim modelini deneyebilirsiniz. Peki, Kim West uyku eğitim metodu nedir? Şimdi, bebeğiniz izin yenilikçi adımları keşfetme zamanı!

Kim West Eğitim Metodu Nedir?

Kim West Eğitim Metodu Nedir?

Kim West uyku eğitimi metodu, bebeğin tek başına ve güvenle uyumasını sağlamak için kullanılan bir yöntem. Bu yöntemle bebeğinizi uykudan önce emzirmek ve sallamak gibi uyku için alışkanlık haline gelmiş davranışlardan vazgeçirebilir ve onun kendi kendine huzurla uyumasını sağlayabilirsiniz. The Sleep Lady ile İyi Uykular, Tatlı Rüyalar kitabıyla Kim West, ebeveynler için etkili bir uyku planı oluşturmaya yardımcı oluyor. Kim West eğitim metodu, bebeğinizin ağlamadan kendi kendine düzenli bir şekilde uyuyabilmesine olanak sağlıyor.

Kim West Uyku Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Kim West Uyku Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Kim West eğitim metodunda ilk üç gün yapılan uygulama büyük önem taşıyor. Bu süre boyunca bebeğinizin güvenle uyumasını sağlamak için yatağının başında oturmanız gerekiyor. Böylece bebeğiniz sizi görerek uyuyacağı için daha derin bir uykuya dalabiliyor. Bu süreçte bebeğiniz uykuya dalana kadar belirli aralıklarla onu sevebilirsiniz fakat uykuya daldığını gördüğünüz anda elinizi geri çekmelisiniz. İlk üç günün ardından her üç günde bir bebeğinizin yanından kontrollü bir şekilde ayrılmalısınız.

  • Kim West uyku metodunu uygulamaya bebeğinizin gündüz uykusunu iyi aldığı bir günün akşamında başlayabilirsiniz.
  • Işıkları kapatmalı, bebeğiniz henüz uyumamışken onu yatağına yatırmalı ve bebeğinizin yakınına oturmalısınız.
  • İlk üç gün boyunca bebeğinizin yanından ayrılmamalısınız. Bebeğiniz uykuya dalana kadar onu nazikçe sevebilirsiniz.
  • İlk üç günün ardından sandalyenizi adım adım uzaklaştırmaya başlamalısınız. Örneğin; ilk üç gün sandalyenizi yatakla kapı arasında, diğer üç gün oda kapısının yanında ve diğer üç gün bebeğinizin sizi göremediği ama duyabildiği bir noktaya yerleştirebilirsiniz.
  • Siz uzaklaşmaya başladığınızda bebeğiniz uyanıp ağlamaya başlarsa hemen onun yanına gitmeli ve ona güvende olduğunu hissettirmelisiniz.
  • Eğer bebeğiniz çok ağlarsa kucağınıza alabilirsiniz ancak kucağınızda uyumasına izin vermemelisiniz. Biraz sakinleştikten sonra bebeğinizi yatağına tekrar yatırmalısınız.

Kim West Eğitimi Hangi Yaşta Verilmeye Başlanmalıdır?

Kim West Eğitimi Hangi Yaşta Verilmeye Başlanmalıdır?

The Sleep Lady sitesinde yer alan About the Sleep Lady sayfasındaki bilgilere göre, Kim West uyku metodunu altı aydan küçük bebeklere dahi uygulamak mümkün. Ancak bebekler altı aya kadar genellikle anne sütü içerek uykuya daldığı için bu yöntemi ek gıdaya geçiş dönemiyle birlikte uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz şu an altı aydan büyükse, yine de Kim West uyku eğitimini deneyebilirsiniz. Ancak bu metodu uygularken sabırlı olmayı ve tüm adımları birebir uygulamayı unutmamalsınız.

Uyku eğitimi sırasında çocuğunuza daima onun yanında olduğunuzu, onu görmeseniz dahi duyabildiğinizi ve onu her zaman koruyacağınızı hissettirmelisiniz. Yalnız uyuması için zorlamamalı ve bu yüzden ağlamasına müsaade etmemelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun güvenini sarsmadan korkularını yenmesine ve tek başına uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kim West Uyku Eğitimi Altı Yaşından Büyük Çocuklar için Uygun mu?

Tek başına uyuyamama ve geceleri yanında birinin varlığını hissetmek isteme sorunu yalnızca bebeklerde değil, çocuklarda da görülebiliyor. Özellikle okula başlayan çocuklarda yeni korkular meydana gelebiliyor. Kim West uyku eğitimi metodu altı yaşından büyük çocuklara da hitap ediyor. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, onu güvende hissettirerek uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kim West uyku eğitimi metodu, büyük çocuklarda da aynı teknikle uygulanıyor. Yani yine üç gün aralıklarla çocuğunuzun yanından yavaş yavaş uzaklaşmalı ve uykuyla güvenli bir bağ kurmasına destek olmalısınız.

Kim West Uyku Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Kim West Uyku Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

The Sleep Lady sitesinde yayınlanan Sleep for Kids with Special Needs — 4 Huge Benefits isimli makaleye göre, güvenli ve kesintisiz bir uykunun hem çocuklara hem de ebeveynlere dört temel faydası bulunuyor:

  • Daha iyi bir ruh hali
  • Yeni bilgiler öğrenmeye açık bir zihin
  • Kaliteli uyanıklık süresi
  • Huzurlu saatler

Kaliteli Uyku Ruh Halini Korumaya Yardımcı Oluyor

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından 2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, kaliteli ve kesintisiz uyku duygusal tepkileri kontrol etmeye yardımcı oluyor. Yeterli miktarda uyumamak, olayları algılama şekillerini ve duygusal tepkileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla çocuklar gerektiği kadar dinlendikleri zaman daha dengeli bir ruh hali içinde oluyor.

Kaliteli Uyku Öğrenme Sürecine Katkı Sağlıyor

Tıpkı duygular gibi bilişsel işlevler de uykuya bağlı olarak gelişiyor. Çocuklar yeterli miktarda uyudukları zaman beyinleri öğrenilen bilgileri bir araya getirebiliyor ve depolayabiliyor. Uzmanlar, çocukların iyi dinledikleri zaman öğrenmeye daha açık olduklarını belirtiyor.

Kaliteli Uyku Kaliteli Zaman Geçirme Süresini Artırıyor

Çocuklarla kaliteli vakit geçirmek son derece önemli. Ancak hem ebeveynler hem de çocuklar yorgun oldukları zaman her iki taraf da geçirilen zamandan memnun kalmayabiliyor. Çocuklar gün içinde vücutlarının ihtiyaç duyduğu uykuyu alabilirse sakinliklerini daha iyi koruyabiliyor. Böylece aile içinde daha kaliteli vakit geçirme imkanı doğuyor.

Kaliteli Uyku Aile İçindeki Huzuru Artırmaya Yardımcı Oluyor

Çocuklar belli bir uyku düzenine sahip oldukları zaman ebeveynler de kişisel bakımlarına ve birbirlerine daha fazla zaman ayırabiliyor. Dinlenen, kendilerine bakan ve birlikte huzurlu vakit geçirebilen ebeveynler çocuklarıyla da daha etkili bir iletişim kurabiliyor. Uyku düzeni dışında Huzurlu Bir Aile Hayatı için Neler Gereklidir diye merak ediyorsanız içeriğimize buyrun.

Sabredin, Sonuca Ulaşın!

Bebeklerin Aktivite Yaparken Dikkati Nasıl Artırılır?

Kim West uyku eğitiminde her üç günde bir kontrollü olarak uzaklaşma sağlandığı için uyku saatlerinin düzene oturması biraz uzun sürebiliyor. Bu nedenle sabırlı olmanız ve adımları doğru uygulamanız çok önemli. Kim West uyku eğitimi sayesinde bebeğiniz sizi görebilecek ve yanında olduğunuz için uykuyla güvenli bir bağ kurarak zaman içinde kendi kendine uyumayı alışkanlık haline getirecek.

Bebeğinizin huzurla uykuya dalabilmesi için Kim West uyku eğitimindeki tüm adımları doğru bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kaliteli bir uyku için bebek odası da büyük önem taşıyor. “Bebek Odası Nasıl Hazırlanır? İçinde Neler Olmalıdır?” isimli içeriğimizi inceleyerek bebeğinizin odasında bazı değişiklikler yapmayı düşünebilirsiniz.


*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Bebeğinizin uyku düzeniyle ilgili herhangi bir karar almadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Kaynaklar;

Beğen
Kaydet